Ctenanthe burle-marxii `Fishbone` jest rośliną z rodziny marantowatych, pochodzącą z Ameryki Południowej, a dokładniej z Brazylii. W uprawie doniczkowej może dorastać nawet do 100cm . Często nazywane są roślinami modlitewnymi, ponieważ liście przeprowadzają proces zwany nyktynastią. Oznacza to, że w ciągu dnia liście pochłaniają słońce, zaś w nocy zamykają się w celach ochronnych.

Ctenanthe burle-marxii `Fishbone`

Roślina posiada duże, owalne, ozdobne liście, które potrafią osiągnąć do 40 cm. Przez środek blaszki przebiega żółto-zielona żyłka. A cała powierzchnia jest wielobarwna. Ciemna zieleń przeplata się z jasną zielenią tworząc charakterystyczny wzór, przypominający układ szkieletu ryby. Dlatego też roślina ta nazywana jest `Fishbone`. Natomiast spód liścia jest purpurowy, co kontrastuje z wierzchnia stroną liścia, dodając wielobarwności.

Stanowisko

Ctenanthe burle-marxii `Fishbone` preferuje stanowisko lekko zacienione, jasne z rozproszonym światłem. Dobrze czuje się w spokojnych, zacisznych miejscach. Zbyt mocne promienie słoneczne mogą spowodować poparzenie liści. Lubi przepływ powietrza, jednak jest wrażliwa na mocne przeciągi oraz na suche powietrze. Roślinie służy wyższa temperatura, która nie powinna spadać poniżej 16 st. Wymaga również wyższej wilgotności powietrza. Co ważne, roślina jest bezpieczna dla czworonogów.

Ctenanthe burle-marxii `Fishbone`

Podlewanie

W okresie wegetacji podlewamy regularnie, letnią, wapienną wodą. Zimą ograniczamy podlewanie, pilnując by podłoże zawsze było lekko wilgotne. Podlewamy dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Ctenanthe dobrze reaguje na zraszanie, gdyż lubi podwyższoną wilgotność powietrza. Jednak, aby zapewnić odpowiednią wilgotność, warto doniczkę ustawić na podstawce z mokrymi kamyczkami lub keramzytem.

Podłoże i przesadzanie

Młode egzemplarze przesadzamy, co roku, lub co dwa lata. Starsze okazy, co 2-3 lata. Czynność tę najlepiej wykonać wiosną. Podłoże powinno być przepuszczalne, można zastosować mieszanką torfu i ziemi kompostowej. Niezbędna jest warstwa drenażu na dnie doniczki, gdyż roślina nie lubi zastojów wody. Warto zasilać roślinę nawozem do roślin o ozdobnych liściach w okresie silnego wzrostu.

Problemy w uprawie

Najczęstszym problemem w uprawie Ctenanthe są usychające końcówki liści, które oznaczają zbyt suche powietrze wokół rośliny. Również często atakowane są przez przędziorki i mszyce, warto doglądać swoje kwiatki, zwłaszcza od spodniej stronie liści. Gdy zapewnimy odpowiednią wilgotność, zmniejsza się ryzyko zaatakowania rośliny przez szkodniki.

Chcesz zostać szczęśliwym posiadaczem Ctenanthe? Zapraszamy do nas. Teraz ta niesamowita roślina w naszym sklepie kosztuje 36 zł TUTAJ

Jakie są Wasze najczęstsze błędy w uprawie roślin doniczkowych? Więcej ciekawostek znajdziecie na naszym Facebooku i Instagramie.