Warunki panujące w mieszkaniu zmieniają się drastycznie wraz z aurą jesienną. Borykamy się z mniejszą ilością światła, które jest mniej intensywne, temperatura spada, zaczyna się sezon grzewczy, a co za tym idzie, spadek wilgotności powietrza. Dzisiaj podpowiadamy jak dbać o rośliny doniczkowe jesienią i zimą.

Światło

Dzień staje się coraz krótszy, a do naszych wnętrz dociera coraz mniej światła, które już nie jest tak intensywne jak latem. Dlatego należy wszystkie rośliny, które mamy ustawione z dla od okna przenieść bliżej niego, by do rośliny dotarło więcej promieni słonecznych. Jeśli tego nie zrobimy, pędy zaczną się wyciągać w stronę światła, a cała roślina straci swój piękny, zwarty pokrój. Również rośliny, które stały w pobliżu grzejników, trzeba przestawić w inne miejsce. Kolekcjonerskie rośliny, mogą wymagać w tym okresie doświetlania, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt przed nastaniem krótkich dni.

Higrometr

Podlewanie

Większość gatunków w tym okresie przechodzi w stan spoczynku. Procesy życiowe są zahamowane, dlatego rośliny nie wymagają aż takiego zapotrzebowania na wodę jak latem czy wiosną. Dostarczamy im wodę raz na 10 dni; dwa tygodnie, lub dopiero, gdy ziemia porządnie przeschnie, nie dopuszczając oczywiście do przesuszenia rośliny. Warto jednak znać swoje rośliny, ponieważ u części z nich okres wegetacyjny przypada właśnie na miesiące zimowe. W podlewaniu w okresie jesienno-zimowym może nam pomóc higrometr, który wskaże nam, kiedy roślina wymaga nawadniania.

Nawożenie

Ogólna zasada mówi, że w okresie jesienno-zimowym roślin w ogóle nie należy nawozić. Wyjątkiem są te rośliny, które kwitną w tym czasie. Ewentualne nawożenie pozostałych roślin trzeba dopasować do zapotrzebowań pokarmowych konkretnych gatunków. Nawożenie należy ograniczyć już we wrześniu. Róbmy to powoli, stopniowo tak by nie odcinać roślin zbyt drastycznie od substancji pokarmowych.

Wilgotność powietrza

Sezon grzewczy w pełni, a co za tym idzie – poziom wilgotności powietrza znacznie spada, jest nieodpowiednia dla roślin. Aby uregulować wilgotność można użyć specjalnych nawilżaczy, powiesić pojemniki z wodą na kaloryferach, suszyć pranie, bądź umieścić doniczki w podstawkach z wodą i kamyczkami. Pozwoli to na stopniowe parowanie wody i podniesienie wilgotności w naszych domach. Zwiększenie wilgotności powietrza Niceo obniża temperaturę.

Temperatura

W jesiennych i zimowych miesiącach temperatura powinna ulec obniżeniu dla większości roślin. Optymalna temperatura to około 15-18 st., niektóre mogą wymagać nawet niższych temperatur. Jeśli nie dysponujemy chłodniejszym pomieszczeniem, warto rośliny ustawić na parapecie, pod którym nie ma grzejnika. Jednak weźmy też pod uwagę to, by zimne powietrze nie opływało naszych roślin podczas wietrzenia pokoi.

Przesadzanie

Czynność tę wykonujemy tylko na wiosnę, jesienią i zimą nie polecamy przesadzać roślin. W tym sezonie ziemia może pokryć się pleśnią, korzenie mogą zgnić, a cała roślina nam zmarnieje. Wiadomo, że są sytuacje kryzysowe, kiedy niestety musimy przesadzić do nowej ziemi. Jednak, jeśli nie ma konieczności zaczekajmy z tym do wiosny.

Przeniesienie roślin do domu

Coraz częściej będą chłodne noce, nawet 15 stopni nocą jest niekorzystne dla naszych roślin. Dlatego warto już powoli przenieść rośliny z balkonów czy tarasów, w domu znaleźć dla nich ciepły kącik.

Często w okresie jesienno-zimowym stan roślin ulega pogorszeniu. Wpływa na to krótszy dzień, który powoduje stan spoczynku naszych roślin. Aby uniknąć osłabienia naszych roślin, trzeba zastosować powyższe rady, oraz stale kontrolować kondycję naszych kwiatów.
Mamy nadzieję, że po naszym wpisie o tym jak dbać o rośliny doniczkowe jesienią i zimą, Wasze rośliny będą w dobrym stanie przez cały rok.

Jakie są Wasze metody podlewania roślin? Więcej ciekawostek znajdziecie na naszym Facebooku i Instagramie.