Początkującemu ogrodnikowi może wydawać się, że podłoże, w które wsadzona zostanie roślina, jest niemalże bez znaczenia. W końcu to tylko ziemia, prawda? Cóż, niezupełnie… dla kwiatów, bluszczy czy drzew to ważne źródło składników odżywczych. Poszczególne rośliny wymagają gleby gorzej lub lepiej chłonącej wilgoć, o mniejszym lub większym pH. Czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest kilka. Jak więc dobrać odpowiednią ziemię dla poszczególnych typów roślin? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Perlit

Podłoże uniwersalne, czyli dobry wybór dla początkujących

Zacznijmy od najbardziej popularnego typu gleby. Ziemia uniwersalna charakteryzuje się kiepską przepuszczalnością wody i długim utrzymywaniem wilgoci. Oznacza to, że doskonale nada się ona do roślin lubiących wilgotne podłoże, słabo zaś sprawdzi się w przypadku gatunków, które nie preferują zastoju wody w korzeniach. Uniwersalne podłoże może stać się jednak świetnym wyborem, jeśli wymieszamy je z innego rodzaju ziemią. Niestety, pozbawione dodatków dość szybko staje się zbitą, nieprzenikalną dla powietrza masą. Tego rodzaju uniwersalna gleba nada się wyśmienicie jako podłoże do monstery bądź paproci, musimy jednak wzbogacić ją wpierw o perlit. Jeżeli planujemy uprawę roślin o innej charakterystyce, to zdecydowanie powinniśmy wymieszać standardową, uniwersalną ziemię, z podłożem innego rodzaju.

Gleba uniwersalna w połączeniu z dodatkami

Dobierając składniki podłoża, w którym zostanie osadzona roślina, należy wziąć pod uwagę głównie jej preferencje co do wilgotności i kwasowości gleby. Mieszanka uniwersalnej ziemi w połączeniu z kwaśnym torfem, który może być nawet stosowany jako samodzielne podłoże, wyśmienicie przysłuży się roślinom tropikalnym. Paprocie skorzystają z połączenia torfu o niskim pH z doskonale zatrzymującą wilgoć ziemią. Taka mieszanka to doskonałe podłoże do filodendronów.

Włókna czy chipsy kokosowe również świetnie sprawdzą się wymieszane z ziemią. To lekkie dodatki do podłoża, które charakteryzują się dobrą przepuszczalnością wody, a ponadto pomagają odtworzyć naturalne środowisko rośliny. Stanowią doskonały wybór w przypadku gatunków takich jak monstery czy syngonium. Innym często stosowanym dodatkiem jest kora piniowa, która, choć właściwościami przypomina włókna kokosowe, cechuje się niższym pH. To świetny wybór dla roślin lubiących kwaśne podłoże, takich jak storczyki czy wspomniane już wcześniej filodendrony.

Podłoże do roślin wilgociolubnych 3l

Warto wspomnieć też o dodatkach znanych jako rozluźniacze. To skruszone materiały mineralne, dzięki którym podłoże nie zamienia się w zbitą bryłę. Ponadto zatrzymują one wilgoć, a co za tym idzie – zmniejszają szansę na przelanie rośliny. W tym przypadku najczęściej stosuje się m.in. keramzyt, perlit czy wermikulit. Co ciekawe, do osuszania podłoża wykorzystuje się także zwykły piasek, który również można znaleźć w niektórych mieszankach do roślin.

Jak więc wybrać odpowiednie podłoże do roślin doniczkowych? Przede wszystkim warto zorientować się, jakie warunki będą odpowiednie dla gatunku, który mamy zamiar uprawiać. Do standardowej gleby możemy śmiało dołożyć trochę dodatków ułatwiających roślinie rozwój. Warto też zdecydować się na przygotowane przez profesjonalistów mieszanki, które z pewnością sprawdzą się znakomicie, a nam samym ułatwią pracę.