Większość z nas posiada okno w łazience, jeśli je posiadamy to mamy możliwość wstawienia rośliny. Często pytacie nas jakie rośliny wybrać do łazienki, które gatunki sprawdzą się w panujących tam warunkach.

W mieszkaniach powietrze często jest zbyt suche, co może powodować zasychanie i brązowienie liści u roślin. Ratunkiem dla takich roślin jest przeprowadzka do łazienki. Panują tam idealne warunki wilgotnościowe, a ciepło z całą pewnością dobrze wpłynie na nasze rośliny. Tak więc przedstawiamy wam dzisiaj top 5 roślin, dobrze rosnących w łazience.

skrzydlokwiat-sphatiphyllum-sensation

Skrzydłokwiat

Jest to roślina niewymagająca i bardzo łatwa w uprawie. Lubi dużą wilgotność zarówno podłoża jak i powietrza. Wyraźnie daje znać gdy brakuje mu nawodnienia, wtedy liście są całkowicie opadnięte. Jednakże, gdy tylko podlejemy roślinę, liście podniosą się. Preferuje stanowisko jasne, jednak należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować poparzenie liści. Dodatkową zaletą jest fakt, iż skrzydłokwiat ma zdolność oczyszczenia powietrza z substancji toksycznych. Przy odpowiedniej pielęgnacji zachwyca pięknymi białymi kwiatami.

calathea kalatea beuty star

Calathea

Calathea nie należy do najłatwiejszych roślin w uprawie, jednak w łazience sprawdzi się idealnie. Charakterystyczne dla gatunku i odmian są oryginalne wzory na liściach. Jest rośliną lubiącą miejsca półcieniste lub jasne, z rozproszonym światłem, bez przeciągów. Do bujnego wzrostu potrzebują ciepła i wilgotnego powietrza.

alocasia alokazja wentii

Alokazja

Wartość dekoracyjna alokazji skupia się na dużych, dekoracyjnych liściach, które są wzorzyste i strzałkowate. Alokazja preferuje stanowisko słoneczne, jednak należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować poparzenie liści. Roślina lubi ciepłe i wilgotne powietrze, dlatego dobrze będzie się czuła w łazience. Roślina również ma zdolność oczyszczania powietrza.

zamiokulkas zamiolistny czarnolistny zamioculcas zamiifolia raven

Zamiokulkas

Zachwyca przepiękną, głęboką, ciemną zielenią liście, które są jędrne i błyszczące. Roślina nie potrzebuje częstego podlewania, radzi sobie z okresową suszą. Najlepiej czuje się w miejscu jasnym, jednak nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Roślina toleruje również większe zacienienie.

Trójskrzyn Codiaeum variegatum Petra - Kroton

Kroton

To tropikalna, dekoracyjna roślina o dużych, skórzasztych, barwnych liściach. Preferuje jasne stanowisko, jednak nie bezpośrednie nasłonecznienie. Jest rośliną lubiącą wysoką temperaturę i dużą wilgotność, dlatego ziemia w doniczce musi być stale wilgotna. Oczekuje również wyższej wilgotności powietrza, dlatego też sprawdzi się w łazience. Należy jednak uważać na niższe temperatury, kroton nie może stać przy często otwieranym oknie, gdyż zmiana temperatury może spowodować gubienie liści.

A wy macie swoje top rośliny, które idealnie poradzą sobie w łazience? Pochwalcie się swoimi roślinami.

Znajdziesz nas również na Facebooku i Instagramie 🙂