Monstera jest rośliną łatwą w uprawie. Gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki, odwdzięczy się pięknym wyglądem. Dzisiaj poruszamy problem Monstera- najczęstsze problemy w uprawie. Mianowicie jest nim utrzymanie wilgotności zarówno powietrza, jak i podłoża. Roślina swoim wyglądem pokaże nam, kiedy jej źle, musimy wtedy szybko zareagować.

Choroba grzybowa

Najczęstszą chorobą atakującą monsterę, jest choroba grzybowa, która często jest skutkiem przelania rośliny, ciężkiego podłoża lub braku drenażu. Przyczyną choroby może być również przeniesienie zarodników chorobotwórczych z innych roślin. Istotną kwestią jest fakt, że rośliny osłabione są bardziej narażone na atak, dlatego trzeba pamiętać o prawidłowej pielęgnacji. Charakterystycznym objawem są czarne plamy z żółtym obrzeżeniem pojawiającym się na liściach. Jeśli zauważymy pierwsze objawy trzeba zastosować oprysk i podlać roślinę z środkiem grzybobójczym. Liście najbardziej zaatakowane należy usunąć. Całą roślinę warto odseparować od reszty, by uniknąć zarażenia pozostałych okazów. Jeśli podłoże jest bardzo mocno przelane, warto wymienić je na przesuszone, oglądając przy tym czy korzenie nie zaczęły gnić.

Brązowe końcówki liści

Jest to objaw zbyt suchego powietrza. Mimo że jest rośliną tolerancyjną, w skrajnych warunkach pokaże nam, gdy wilgotność jest za mała. Jeśli tylko zauważymy ten problem, musimy zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny. Najlepszym i najefektywniejszym sposobem będzie zakup nawilżacza, jednak pojemnik z wodą, lub ustawienie doniczki na keramzycie z wodą również powinno pomóc.

Żółknięcie liści

Monstera wymaga lekko wilgotnego podłoża. Podlewanie powinno być regularne, gdyż roślina bardzo szybko reaguje na nadmiar wody. Objawia się to poprzez zżółknięcie liści, a czasem ich brunatnieniem. W przypadku, gdy przelanie spowodowało zgnicie korzeni, jedynym ratunkiem będzie zrobienie sadzonek z pędów wierzchołkowych. Najlepiej jednak nie doprowadzać rośliny do tego stanu i przestrzegać zaleceń uprawowych.

Czarne plamy na liściach

Mimo, że monstera jest dość odporną rośliną, czasami pojawiają się na liściach czarne plamy. Są one spowodowane zbyt zimnym pomieszczeniem. Roślinę uratujemy, przenosząc ją w cieplejsze miejsce.

Białe plamy na liściach

Białe plamy spowodowane są zbyt silnym nasłonecznieniem, które powoduje poparzenie liści. Trzeba jak najszybciej przestawić roślinę w miejsce zacienione, gdzie promienie będą rozproszone.

Blade plamy na liściach

Blade plamy spowodowane są brakiem składników odżywczych. Należy wówczas kupić nawóz i zasilić nim naszą roślinę.

Wciornastek

Najczęściej atakujący insekt – wciornastki. To małe owady żywiące się głównie sokami i tkankami roślin. Występują, jako jasne przecinki – larwy, lub dorosłe czarne osobniki. Objawem żerowania jest żółknięcie liści. Jeśli zauważymy żerowanie wciornastków, warto całą roślinę dobrze umyć woda z dodatkiem płynu do naczyń lub olejku neem. Z naturalnych warunków warto zaopatrzyć się w saszetki z pożytecznymi roztoczami. Jednak, jeśli naturalne środki nie pomogą, warto wtedy sięgnąć po chemię Polysect lub Mospilan.

Wełnowiec

Wełnowce to małe owady, pokryte białymi woskowymi łuseczkami. Miejscem żerowania jest spodnia strona blaszki liściowej. Insekty wysysają soki z tkanek powodując uszkodzenia. Jeśli zauważymy żerujące wełnowce, należy je zebrać patyczkiem nasączonym chemią lub wodą z płynem do naczyń. Walka z wełnowcami jest trudna, dlatego naturalne sposoby mogą nie zadziałać. Gdy sięgniemy po środki chemiczne, trzeba zachować środki ostrożności, oprysk najlepiej wykonać na dworze.

Przędziorek

Niestety jest to szkodnik, który często atakuje monstery, zwłaszcza zimą, gdy umieszczona jest w suchym i ciepłym pokoju. Liście w efekcie żerowania bledną. Mniejsze rośliny można obmyć wacikiem, a większe spryskuje się środkiem chemicznym. Można również zastosować naturalne metody walki z przędziorkiem, jednak, jeśli nie są skuteczne, trzeba wspomóc się chemią.

Tarczniki

Szkodniki należy usunąć za pomocą patyczka nasączonego chemią. Silnie zaatakowaną roślinę spryskuje się środkiem insektobójczym

Jak się mają wasze monstery? Jeśli macie z nimi problem, z chęcią pomożemy.

Znajdziesz nas również na Facebooku i Instagramie