Odpowiednie nawadnianie roślin doniczkowych jest najważniejszą czynnością, od której zależy zdrowie i piękny wygląda naszych roślin. Częstotliwość i obfitość podlewania, zależy od indywidualnych wymagań konkretnej rośliny, użytego podłoża oraz stanowisku, w którym rośnie nasza roślina.  Zatem dzisiaj przedstawimy Wam najważniejsze zasady odnośnie podlewania Waszej dżungli.

Podlewanie roślin ma za zadanie dostarczyć im niezbędnej do życia wody, a wraz z nią składników pokarmowych. Tak, więc jest to niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny, o którym należy pamiętać. Zapotrzebowanie roślin na wodę uwzględnione jest kilkoma czynnikami, mianowicie: zależne jest od gatunku, użytego podłoża, stanowiska jak również pory roku. Dlatego też warto wiedzieć jakie wymagania wodne mają rośliny znajdujące się w twoim mieszkaniu. Najwięcej wody rośliny potrzebują w okresie wegetacji, czyli zwiększonego wzrostu. Brak podlewania może spowodować, iż roślina stanie się wiotka, liście będą oklapnięte, a z czasem niedostatek wody doprowadzi do uschnięcia rośliny. Jednak są rośliny, które będą w stanie przetrwać krótkotrwałą suszę. Na przykład sukulenty mają zdolność magazynowania wody w swoich liściach, dlatego nie potrzebują nadmiernego podlewania.

Higrometr

Kiedy należy podlewać rośliny domowe?

Najbardziej powszechnym sposobem sprawdzenia, czy roślina wymaga podlania, jest włożenie palca do ziemi na około 2-3 cm i sprawdzenia czy jest wilgotna. Jeśli jest, rośliny nie należy podlewać, jednak, jeśli podłoże jest suche, wykonujemy nawadnianie. Sprawdzanie czy roślina wymaga podlania może nam ułatwić higrometr. Jest to urządzenie służące do pomiaru wilgotności podłoża, co znacznie ułatwi nam decyzję odnośnie nawadniania naszej dżungli.

Jak często podlewamy rośliny?

Rośliny wymagające bardzo wilgotnego podłoża, należy podlewać tak, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża, nawet wierzchniej warstwy. Roślinę, która powinna mieć wilgotne podłoże, podlewamy, gdy wierzchnia warstwa przeschnie. Natomiast, te, co wymagają ziemi lekko wilgotnej, czekamy aż podłoże przeschnie minimum do połowy.

Częściej podlewamy rośliny gdy, cechują się szybszym wzrostem, bądź są w okresie kwitnienia, oraz gdy znajdują się w pomieszczeniu o suchym powietrzu. Rzadziej natomiast nawadniamy w okresie spoczynku (jesień i zima), rośliny, które magazynują wodę w liściach, mają woskowate liście lub stoją w wilgotnym miejscu.

Unikaj podlewania „Często i po trochu”.

Podlewanie często małą ilością wody, powoduje, że nie dociera ona do głębszych warstw podłoża.  Częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Dla roślin znacznie bardziej niebezpieczne jest nadmierne podlewanie niżeli okresowy niedobór wody.  Trzeba mieć na uwadze, iż tępo wysychania podłoża uwarunkowane jest od warunków panujących w pomieszczeniu, użytego podłoża, wielkości doniczki, jak i samej rośliny. Odpowiednie nawadnianie roślin doniczkowych pozwoli nam cieszyć się pięknymi roślinami, przez długi czas.

Jak podlewać rośliny?

Najczęściej podlewamy rośliny, kierując strumień wody na podłoże, jednak warto pamiętać, że niektóre podlewamy bezpośrednio do podstawki. Zwłaszcza te, które są włochate. Woda, która może dostać się na liście może spowodować ich gnicie lub oparzenia. Kwiaty powinny być posadzone tak, by od górnej krawędzi do ziemi pozostało około 2cm. Miejsce to pozwala na wlanie wody bez jej wypływania. Pamiętaj, że woda powinna wsiąkać stopniowo. Zaprzestajemy podlewania, gdy nadmiar wody zbiera się w podstawce. Wtedy wiadomo, iż roślina jest odpowiednio nawodniona. Jeśli czas przepływu wody przez podłoże jest bardzo krótki, warto przesadzić roślinę, uzupełniając podłoże, lub może sugerować, że przesuszyliśmy roślinę.

Jaką wodą podlewać rośliny?

Nie powinno się podlewać kwiatów wodą z kranu, ponieważ jest ona uzdatniana związkami chloru. Dlatego też, do podlewania używamy wody odstanej. Wystarczy nalać wody do butelek i zostawić na kilka dni. Ważna jest również temperatura wody. Zimna woda nalana prosto z kranu może zaszkodzić korzeniom, dlatego tak ważne jest, aby używać wody odstanej, która osiągnie temperaturę pokojową. Niektóre rośliny wymagają podlewania wodą przegotowaną, stąd też tak ważna jest znajomość posiadanych gatunków. Wodą przegotowaną podlewamy rośliny, które lubią kwaśną glebę (woda kranowa bogata jest w wapń), należy do niech większość roślin doniczkowych. Twarda woda może spowodować, że na wierzchniej warstwie podłoża pojawi się biało-żółty nalot. Również do zraszania powinno się używać wody przegotowanej, gdyż nie zostawia ona białych plam na liściach. Nie jest to konieczne, gdy mamy miękką wodę.

Obserwacja

Obserwuj rośliny i podłoże. Gdy liście są zwiędnięte, a podłoże suche, to znak, że roślina wymaga podlania. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze zwiędnięte liście oznaczają brak wody. Mogą one, niestety sugerować nawet przelanie.  Częstotliwość podlewania znacznie ułatwi nam znajomość konkretnych gatunków, a co za tym idzie ich wymagań wodnych.

Jakie są Wasze metody podlewania roślin? Więcej ciekawostek znajdziecie na naszym Facebooku i Instagramie.