Palma Areka (Dypsis Lutescens) – domowa uprawa i pielęgnacja. Palma to przepiękny, tropikalny kwiat doniczkowy. Jest niezwykle dekoracyjną rośliną, która sprawdzi się w naszych domach i mieszkaniach, a także oczyści powietrze z toksyn i zanieczyszczeń. Posiada również właściwości nawilżające powietrze. Dzięki temu Areka nie tylko stworzy tropikalny kącik w naszych domach, ale również pomoże oczyścić powietrze.

palma-areka

Należy do rodziny Arekowatych, naturalnie zasiedla tropikalne rejony świata. W uprawie doniczkowej może dorastać nawet do 2 metrów. Posiada bujne liście, niczym gęsty pióropusz. Początkowo młode liście skierowane są ku górze, z czasem łukowato wyginają się na boki. Liście wyrastają naprzeciwlegle parami i osadzone są na zielonozłotych, długich łodygach.

Pielęgnacja

Areka najlepiej czuje się w jasnych pomieszczeniach z dużą ilością rozproszonego światła. Warto mieć na uwadze fakt, że bezpośrednie słońce może spowodować poparzenia liści. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić powyżej 18 stopni. W okresie jesiennym, roślina przechodzi w stan spoczynku i wymaga niższych temperatur, ok. 6-17 stopni. Należy również uważać na przeciągi w naszych domach, roślina bardzo źle je znosi.

Podlewanie

W okresie ciepłym podlewamy dwa razy w tygodniu, zimowym jeden raz. Podłoże w doniczce powinno być cały czas wilgotne. Podlewamy wodą odstaną lub przegotowaną, ponieważ nadmiar wapnia szkodzi palmie. Roślina lubi też podwyższoną wilgotność powietrza. Zbyt suche powietrze może spowodować zasychanie końcówek liści. Problem ten szczególnie nasila się w okresie grzewczym. Ważne jest, by ją regularnie zraszać, co 2-3 dni. Można również, postawić doniczkę z palmą na podstawce wypełnioną kamyczkami z wodą, zwiększy to wilgotność powietrza wokół rośliny. Aby zachować dobrą formę palmy, zaleca się stosowanie nawozu raz w miesiącu, w okresie letnim.

Przesadzanie

Areka posiada długi, słabo rozgałęziony system korzeniowy, dlatego wymaga wąskiej i wysokiej doniczki. Wymaga przesadzania dopiero gdy doniczka robi się dla niej za ciasna. Najlepszym czasem na przesadzanie jest luty lub marzec. Do przesadzania można użyć ziemi przeznaczonej do palm, lub wykonać własną mieszankę. Należy wymieszać torf, piasek, ziemię z liści i kompozytową, podłoże musi być żyzne. Na dnie doniczki powinna się znaleźć warstwa drenażu.

Ciekawostka

W tropikalnych krajach wykorzystywana jest do stworzenia środka pobudzającego. Nasiona palmy są pokrojone, a następnie zmieszane z tytoniem, cynamonem i wapieniem, owinięte w liście betelu. Jest to tzw. zwyczaj żucia betelu.

Choroby i szkodniki

1. Plamistość liści

Często na liściach Areki można zauważyć różnego rodzaju przebarwienia. Mogą przybierać formę żółtych lub brązowych plam. Często przyczyną takich przebarwień jest choroba grzybowa wywołana przez Gliocladium vermoeseni, Exosporium palmivorium lub Drechslera ssp. Rozwojowy tej choroby sprzyja zbyt duże zagęszczenie rośliny, a także zbyt częste zraszanie liści w dni chłodne i pochmurne.
Gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki choroby, należy usunąć wszystkie porażone liście, a całą roślinę opryskać preparatem grzybobójczym.

2. Zasychanie liści

Jest to najczęstszy problem pojawiający się w uprawie tej palmy. Spowodowane jest to zbyt niską wilgotnością podłoża i powietrza. Jeśli wystąpią uszkodzenia blaszki liściowej, nie ma możliwości ich naprawy, mimo poprawy wilgotności otoczenia. Uszkodzone liście najlepiej skrócić, milimetr nad zdrową tkanką. Aby nie dopuści kolejny raz do zasychania liści, należy pamiętać o częstym zraszaniu.

3. Tarczniki

Tarczniki są to owady osiągające kilka milimetrów długości, mają spłaszczone ciało okryte brązową tarczą. Powodują, iż, liście areki żółkną, a następnie opadają. Skutkiem żerowania tych owadów jest zahamowanie rozwoju rośliny. Łatwo rozwijają się w wysokiej temperaturze, przy niskiej wilgotności powietrza. Jeśli zauważymy żerowanie insekta, należy usunąć go mechanicznie oraz wyczyścić liście i łodygi. Najskuteczniejszą metodą jest natomiast podwyższenie wilgotności wokół palmy.

4. Przędziorek

Żerowanie przędziorka objawia się mozaikowatymi, żółtymi plamkami na liściach. Z czasem, całe liście żółkną i zasychają. Jeśli zauważymy małą ilość owada, można spróbować usunąć go mechanicznie. Przecieramy liście wacikiem nasączonym wodą z mydłem a następnie dokładnie płuczemy. Jednak przy większej liczebności należy wykonać oprysk, następnie zwiększyć wilgotność powietrza.

Mamy nadzieję ze dzisiejszy wpis „Palma Areka – domowa uprawa i pielęgnacja” rozwiał wasze ewentualne wahania przed zakupem tej pięknej palmy. Znajdziecie ją oczywiście w naszym sklepie, o TUTAJ.

Więcej ciekawostek znajdziecie na naszym Facebooku i Instagramie.