Peperomia – uprawa, pielęgnacja, odmiany, czyli wpis poświęcony pięknym roślinom o niecodziennym wyglądzie. Pieprzówka pochodzi z tropikalnych i wilgotnych lasów Ameryki Południowej, gdzie rośnie, jako epifit w cieniu drzew. Dlatego sprawdzi się również w miejscach lekko zacienionych. Peperomie najczęściej osiągają niewielkie rozmiary, maksymalnie 30-35 cm. Przede wszystkim ich główną ozdobą są błyszczące, mięsiste liście o różnych kształtach i kolorach. Kwiatki są drobne, zebrane w wąskie, cienkie, kłosowate kwiatostany. W zależności od odmiany pieprzówki mogą być pokroju płożącego, krzewiastego lub wzniesionego. Warto też wspomnieć, że pieprzówki są bezpieczne dla zwierząt.

Stanowisko powinno być jasne, z dużą ilością rozproszonego światła. Dobrze poradzi sobie również w miejscu lekko zacienionym. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić około 20-22 st. Zimą nieco niższa ok. 15-18 st. Wszystkie gatunki i odmiany lubią wyższą wilgotność powietrza.

Podlewanie. Umiarkowane, miękką wodą. Latem raz w tygodniu, zimą natomiast raz na dwa tygodnie. Rośliny mają zdolność magazynowania wody w liściach, dlatego przy nadmiarze podlewania zaczynają gnić.

Nawożenie. Od marca do sierpnia nawozimy, co dwa tygodnie, nawozem do roślin doniczkowych. Zimą nie dokarmiamy.

Przesadzanie. Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Przesadzamy dopiero wtedy, gdy nie mieszczą się w doniczce.

pieprzówka peperomia tetraphylla hope

Peperomia tetraphylla `Hope`

Pieprzówka 'Hope’ wyróżnia się atrakcyjnym pokrojem i ulistnieniem. Posiada liście, które są grube, mięsiste, okrągłe oraz zebrane po 3-4 w okółkach. Liście umieszczone są w odstępach na długich, przewieszających pędach. Liście dodatkowo zdobione są jaśniejszym użyłkowaniem.

Peperomia rotundifolia

Peperomia rotundifolia

Peperomia rotundifolia  jest płożącą odmianą pieprzówki o soczyście zielonych, lśniących liściach. Długie, cienkie pędy usiane są drobnymi listkami, które osiągają maksymalnie 1 cm. Bardzo dobrze czuje się w wilgotnych pomieszczeniach oraz w wiszących doniczkach.

Peperomia prostrata `Pepperspot`

Pieprzówka ‘Pepperspot’ charakteryzuje się zwisającym pokrojem i dekoracyjnym ulistnieniem. Posiada długie, cienkie pędy, w kolorze brązowo-czerwonym. Na pędach osadzone są niezbyt duże, okrągłe, grube liście. Powierzchnia blaszki jest koloru zielonego i niesamowicie się błyszczy. Od spodu natomiast zabarwiona jest na czerwono.

pperomia pieprzóka silver shine

Peperomia `Silver shine`

Peperomia ‘Silver shine’ odznacza się srebrzystą barwą liści o eleganckiej, zamszowej strukturze. Na blaszce liściowej widoczne jest również, charakterystyczne unerwienie w postaci żłobienia. Pieprzówka ta tworzy niewielkie kępy o wysokości około 20-30 cm.

peperomia pieprzówka caperata

Peperomia caperata `Rosso`

Peperomia caperata ‘Rosso’ jest wyjątkową rośliną, zachwycającą niecodziennym, kontrastowym zestawieniem barw. Blaszka liściowa jest w kolorze pięknej zieleni podczas gdy spód wyróżnia się rubinową barwą. Liście o wydłużonym kształcie, ułożone są regularnie na pędach.  Tworzy niewielkie kępy do 30 cm wysokości.

Peperomia obtusifolia

Peperomia obtusifolia jedna z niewielu gatunków pieprzówki posiadająca krzaczasty pokrój z grubymi, wyprostowanymi pędami. Z pędów wyrastają błyszczące, gładkie, mięsiste liście w okrągłym kształcie. Blaszka jest koloru ciemnozielonego z jaśniejszymi nerwami. Cała roślina może dorastać do 35 cm.   

peperomia pieprzówka green gold

Peperomia `Green gold`

Peperomia ‘Green gold’ jest jedna z odmian pieprzówki tępolistnej. Wyróżnia się na tle innych kolorystyką liści, które są zielone z żółtymi przebarwieniami. Również posiada krzaczasty pokrój i może dorastać do 30 cm.

Peperomia 'Red margin'

Peperomia `Red margin`

Peperomia ‘Red margin’ to kolejna ciekawa odmiana pieprzówki tępolistnej. Posiada krzaczasty pokrój z grubymi, wyprostowanymi pędami. Liście są grube i mięsiste. Wyróżniają się cienkim, ciemnoczerwonym marginesem blaszki liściowej.  Pędy także posiadają ciemnoczerwone zabarwienie.

osłonka ceramiczna

Peperomia clusiifolia `Ginny`

Peperomia clusiifolia ‘Ginny’ jest kolejną rośliną o niecodziennym ubarwieniu liści. Blaszka liściowa koloru zielonego posiada przebarwienia koloru kości słoniowej. Owalny kształt liści podkreśla czerwono-różowe zabarwienie marginesu blaszki liściowej. Promienie słoneczne powodują, iż biały kolor zabarwia się na różowo, dodając ciekawego wyglądu roślinie.  Pieprzówka posiada krzaczasty pokrój, potrafi osiągnąć do 35 cm wysokości.

Jak widzicie jest dużo odmian Pieprzówki, a każda zachwyca swym niebanalnym wyglądem. Pochwalcie się jakie odmiany goszczą w waszych domach?

Wszystkie rośliny opisane w poście, oczywiście znajdziecie w naszym sklepie. O TUTAJ 🙂 Po więcej ciekawostek zapraszamy na nasz Facebook i Instagram.