Zieleń ma w życiu człowieka szczególne znaczenie. Wiadomo przecież, że mózg ludzki reaguje niezwykle pozytywnie na otaczającą roślinność. Z tego powodu każdy z nas powinien zapewnić sobie odpowiednią dawkę zieleni w swoim otoczeniu – w pokoju, domu, mieszkaniu czy miejscu pracy. Jednak nie każdy ma czas, czy wiedzę na temat tego jak dbać o rośliny. Wtedy dobrą alternatywą bądź dodatkową ozdobą mogą być różnorodne dekoracje roślinne w szkle. Jak się zatem zabrać za stworzenie takiej kompozycji?

Szklane naczynia zamiast donic

Sweetness trzykrotka

Pierwszą rzeczą, którą powinno się przygotować, jest oczywiście odpowiednie miejsce. Od tego, ile wygospodarujemy przestrzeni na parapecie, stole czy komodzie, zależeć będzie kolejny krok, czyli wybór właściwego naczynia. Większość osób zapewne znajdzie jakiś słoik w swoim domu, jednak nie każdy będzie odpowiedni do hodowli roślin. Można skorzystać np. ze słojów do kiszenia lub szklanych, wysokich mis. Oczywiście należy sprawdzić również, czy nie są one zanieczyszczone np. resztkami kleju po etykiecie lub czy nie są matowe i nieestetyczne.

Jeśli jednak interesują nas specjalnie przeznaczone do tego celu akcesoria, warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju terraria, misy czy wazony. Można zaopatrzyć się w naczynia w kształcie kuli, gruszki bądź ostrosłupa. Jeszcze ciekawszą jego formą jest wazon formowany na dekoracyjnym drewnie tekowym. Dno tego naczynia przybiera nieregularny kształt i dzięki temu tworzy kompozycję równocześnie nowoczesną oraz naturalną. Jeśli dokonamy już wyboru, jaką formę powinno mieć naczynie, należy podjąć decyzję w kwestii roślin – na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Dobór roślinności ma znaczenie

Pieprzówka, Peperomia Rosso

Aby prawidłowo wybrać gatunki przeznaczone na dekoracje w szkle, warto szukać wśród tych, które preferują wyższą wilgotność powietrza. Jest to podyktowane tym, że w szklanych naczyniach powstaje specyficzny mikroklimat – materiał nie blokuje promieni słonecznych, a w ograniczonej szkłem przestrzeni o wiele łatwiej zatrzymuje się wilgoć. W zamykanych słoikach bądź w tych z niewielkimi otworami można posadzić np. trzykrotkę. Świetnie radzi sobie ona w warunkach podwyższonej wilgotności. Także peperomia czy różnego rodzaju paprocie świetnie będą się czuły w takim środowisku. Nieco inaczej jest z sukulentami – w ich przypadku szklane naczynie musi być otwarte, ponieważ nie tolerują one wysokiej wilgotności. Także przygotowanie odpowiedniego gruntu to podstawa. Najlepiej skorzystać z gotowego podłoża, przeznaczonego do terrarium bądź roślin wilgociolubnych.

las w słoiku

Jednak co zrobić w przypadku, kiedy nie chcemy stosować podłoża – czy istnieją gatunki, które go nie potrzebują? Oczywiście, że tak! Należą do nich choćby fascynujące oplątwy. Posiadają niezwykle efektowne liście w kształcie serpentyn, mają charakterystyczne kwiaty i przede wszystkim wymagają minimalnej pielęgnacji. Można je umieścić np. w podwieszanych, szklanych kulach i cieszyć się minimalistyczną, egzotyczną dekoracją. Aby odpowiednio odżywiać roślinę, należy tylko regularnie zraszać ją miękką wodą, aczkolwiek poradzi sobie ona także z przerwami w podlewaniu. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest zdecydowanie się na zakup tzw. lasu w szkle. Gotowy produkt sprawia, że nie trzeba poświęcać czasu na budowanie całej kompozycji od A do Z, a możliwość wyboru gatunków roślin pozwoli na jej spersonalizowanie.

Każdy powinien zapewnić sobie choć minimum zieleni w najbliższym otoczeniu, jednakże nie wszyscy chcą poświęcać na jej pielęgnację dużo czasu oraz energii. Dlatego rośliny w szkle są idealnym kompromisem – nie wymagają tak częstego podlewania oraz znacznie lepiej radzą sobie w izolowanym mikroklimacie. Dzięki nim zyskamy nie tylko uspokajającą zieleń, lecz także gustowną dekorację wnętrza.