Wśród wielu popularnych grup roślin jedną z najbardziej intrygujących są sukulenty. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa succulentum, co oznacza „soczysty”. Ma to związek z ich najważniejszą cechą, mianowicie z wyjątkową zdolnością magazynowania wody. Tkanki sukulentów mogą składać się nawet w 95% wody przy odpowiednim stopniu nawilżenia, natomiast w okresie suchym wartość ta może spaść aż o 80%. Czym jeszcze charakteryzują się te rośliny i jak można wykorzystać ich właściwości w domowym zaciszu?

aloes zwyczajny - aloe vera

Która roślina to sukulent?

Warto na początku zauważyć, że wiele roślin wykazuje zwiększone zdolności do magazynowania wody, dlatego też czasem fakt, co jest, a co nie jest sukulentem, to dość niejasna kwestia. W ten sposób częściowo zdrewniały grubosz, ceniony zamiokulkas zenzi, popularny w kosmetologii aloes zwyczajny, zjawiskowa wężownica (sansevieria) czy klasyczna opuncja, mając podobne cechy, należą do szerokiej grupy sukulentów, jednakże różnią się między sobą budową.

Brakuje wody? Nie ma problemu!

Najważniejszą cechą wszystkich gatunków z tej okazałej grupy roślin jest doskonałe radzenie sobie w warunkach niskiej wilgotności. Gruboszowate – tak brzmi ich inna nazwa – pochodzą z tych rejonów świata, gdzie panują ekstremalne warunki atmosferyczne. Klimat idealny dla nich odznacza się wysokimi temperaturami, dużym nasłonecznieniem, a także rzadko występującymi opadami deszczu. Dzięki dostosowaniu się do tak wymagających okoliczności przyrody są to jedne z najbardziej niezwykłych roślin na ziemi.

Sanseveria ‘Star Green Granite’

Kaktusy dla zapominalskich

Ze względu na dużą tolerancję niskiego poziomu wilgoci sukulenty świetnie sprawdzą się u osób, które często zapominają o podlewaniu zieleni. Dlatego jeśli nasza przygoda z innymi wilgociolubnymi gatunkami skończyła się dla nich tragicznie, to pora przestawić się właśnie na gruboszowate. Jednakże ta ogromna zaleta może zadziałać jako miecz obosieczny w przypadku, gdy odruchowo podlewamy wszystkie rośliny o różnych potrzebach nawadniania. Wtedy łatwo o przelanie kaktusów oraz doprowadzenie ich do zgnicia. Aby tego uniknąć, warto postawić na podłoże do sukulentów, o odpowiedniej przepuszczalności. Do takiej mieszanki można dodać opcjonalnie perlit do roślin bądź keramzyt. Dzięki temu, nawet jeśli podlejemy roślinę o jeden raz za dużo, wilgoć szybciej zostanie odprowadzona z dala od wrażliwych korzeni rośliny.

Od wyboru do koloru!

Kolejną zaletą wszystkich sukulentów jest ich ogromna różnorodność. Można spotkać się z roślinami niskimi, naszpikowanymi kolcami, takimi, które wyglądają jak kamienie, a nawet z gatunkami mającymi wijące się lub wrzecionowate liście. Dzięki temu są one wręcz stworzone dla kolekcjonerów różnych dziwnych gatunków roślin, a także dla tych, którzy doceniają oryginalne i nietuzinkowe formy.

Jeśli jesteśmy zabieganymi osobami, które równocześnie kochają rośliny, sukulenty będą strzałem w dziesiątkę! Planując założenie domowej kolekcji składającej się z nietypowych gatunków, które będą stanowiły doskonałą dekorację wnętrz, a także będą pochłaniały zanieczyszczenia powietrza, musimy wręcz brać pod uwagę tę grupę roślin. Zminimalizowana konieczność podlewania sprawia, że liczba zachwyconych nimi osób wciąż rośnie!