W sklepach ogrodniczych zawsze można znaleźć gatunki roślin, które odpowiadają zarówno profesjonalistom, jak i osobom zielonym w kwestii flory. Szczególną popularnością cieszy się zamiokulkas. Jest to bowiem niezwykle urodziwa roślina o minimalnych wymaganiach, znacząco ułatwiających jej pielęgnację. Jednakże, zanim zdecydujesz się na jej zakup, dowiedz się, dlaczego warto postawić właśnie na ten gatunek.

Zamiokulkas, Zenzi

Doskonała ozdoba każdego pomieszczenia

Zamiokulkas, którego kwiat jest bardzo niepozorny i przypomina kolbę, słynie przede wszystkim z niezwykle ozdobnych, błyszczących, skórzastych liści oraz ciekawego pokroju. Mięsiste łodygi, które tak naprawdę są tzw. liśćmi właściwymi, posiadają od kilku do kilkunastu naprzeciwległych listków. Pokrój zamiokulkasa zależy od tego, jak jest duży. Młode, małe rośliny zazwyczaj posiadają kilka pędów i strzelisty kształt. W przypadku gdy okaz jest już sporych rozmiarów, warto wykorzystać podpory, np. w celu uformowania bardziej zwartego wyglądu rośliny.

Wyjątkowe cechy rośliny

Każdy odmiana gatunku Zamioculcas zamiifolia idealnie nadaje się dla zapominalskich, ponieważ są to tak naprawdę sukulenty, które nie potrzebują regularnego podlewania. Zbyt częste nawadnianie natomiast na pewno im zaszkodzi. Zamiokulkas bowiem to „kwiat doniczkowy”, który posiada tkankę specjalnie przeznaczoną do magazynowania wody. Dlatego też, jeśli często zapominasz podlewać swoje roślinki, po czym usychają one na dobre, przestaw się na zamiokulkasa.

Zamiokulkas, Zenzi

W obrębie gatunku zamiokulkasa można wyróżnić co najmniej kilka ciekawych odmian przeznaczonych do uprawy domowej. To m.in. zamiokulkas ‘Zenzi’ posiadający o wiele grubsze i bardziej mięsiste łodygi oraz specyficznie ułożone listki. To także zamiokulkas ‘Supernova’ o znacznie ciemniejszych liściach, a także odmiana ‘Raven’ posiadająca ulistnienie w ciemnozielonym, niemalże czarnym kolorze. Stawiając więc na inne odmiany tej rośliny, jesteś w stanie stworzyć ciekawe, dekoracyjne kompozycje w Twoich wnętrzach.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą, która lubi rośliny domowe, lecz wiecznie zapomina o ich podlewaniu, czy może taką, która kroki pielęgnacji zieleni ma rozpisane w kalendarzu, zamiokulkas to roślina pod wieloma względami idealna dla Ciebie. Nie wymaga wiele, rzadko zapada na choroby, a także niezbyt często żerują na niej szkodniki. Dodatkowo doskonale komponuje się wraz z innymi roślinami bądź elementami wyposażenia. Nic więc dziwnego, że jak tylko pojawiła się w sprzedaży, zdobyła niezwykłą popularność.