Zamiokulkas zamiolistny – żelazny kwiat domowy, jest rośliną o efektownym pokroju i niewielkich wymaganiach uprawowych, znoszący niesprzyjające warunki.

Zamia zachwyca przepiękną, głęboką ciemną zielenią liści, które są jędrne i błyszczące.
Zamiokulkas naturalnie występuje w Tanzanii, na wyspie Zanzibar, gdzie panuje suchy klimat. Należy do rodziny obrazkowatych. W naszych warunkach rośnie dosyć wolno, a docelowo może osiągnąć do 150 cm wysokości. Jest rośliną łatwą w uprawie, znoszącą niesprzyjające warunki, okresową suszę, brak światła.

Uprawa zamiokulkasa

Roślina nie potrzebuje częstego podlewania, radzi sobie z okresową suszą i brakiem wody, nie wymaga nawożenia. Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe zyskał miano żelaznej rośliny idealnej dla każdego.

Stanowisko

Najlepiej czuje się w miejscu jasnym, jednak nie na bezpośrednim słońcu. Roślina toleruje również większe zacienienie. Promienie słoneczne mogą spowodować poparzenia liści oraz brązowe plamy. Tak jak każda roślina, przy niedoborze światła będzie się wyciągać w stronę słońca, więc należy zapewnić Zamiokulkasowi odpowiednie miejsce. Zamio preferuje temperaturę w granicach 20-30 st.

Podlewanie

Podlewamy dopiero, gdy ziemia całkowicie przeschnie. Roślina poradzi sobie nawet dwa tygodnie bez wody. Jednak należy uważać na przelanie, które może doprowadzić do opadania liści, gnicia kłączy a w efekcie do śmierci rośliny. Do podlewania używamy wody odstanej w temperaturze pokojowej. Zimą podlewanie ograniczamy.

Podłoże i przesadzanie

Preferuje ziemię żyzną, przepuszczalną o pH lekko kwaśny.. Młode rośliny przesadzamy, co roku, starsze okazy, co dwa- trzy lata, gdy ewidentnie nie mieszczą się w doniczce. Wybieramy doniczkę o rozmiar większą, pamiętając o kilku centymetrowym drenażu na spodzie doniczki. W okresie intensywnego wzrostu zaleca się używanie nawozu wieloskładnikowego w ograniczonej dawce, około ½ -1/4 zalecanej dawki.

Ciekawe odmiany

Podstawowy gatunek posiada ciemnozielone, lśniące liście, jednak znajdziemy również inne, ciekawe odmiany. Zamiokulkas ‘Raven’ charakteryzuje się ciemnymi, niemalże czarnymi liśćmi, można również znaleźć odmianę ‘Zenzi’ o atrakcyjnym, miniaturowym, zwartym pokroju i ciemnozielonym ulistnieniu.

Problemy w uprawie

Roślina charakteryzuje się dużą odpornością na choroby i szkodniki. Jedynie można zaszkodzić jej nadmiernym podlewaniem, które może doprowadzić do zgnicia rośliny.
Należy pamiętać, że Zamia należy do roślin wolno rosnących, więc nie należy się spodziewać wielu nowych liści w ciągu roku. Jednak wygląd i pokrój rośliny wynagradza wszystko.

Czy w Waszej dżungli znajduje się Zamiokulkas zamiolistny ? A może posiadacie odmianę `Raven`?

Więcej ciekawostek o roślinach na naszym Facebooku i Instagramie.