Alokazja, Alocasia wentii M

Alocasia wentii

Niezwykła, kolekcjonerska roślina, którą naturalnie można spotkać w tropikalnych lasach. Jej ciemnozielone, błyszczące, sercowate liście prężące się na długich pędach dodadzą Twojemu wnętrzu egzotyki. Alokazja wentii doskonale sprawdzi się wśród pozostałych okazów rodzaju alocasia, a także innych roślin lubiących wysoką wilgotność powietrza.

Rodzina: obrazkowate.
Wymiary: do 150 cm (uprawa doniczkowa)
Pochodzenie: Papua Nowa Gwinea.
Średnica doniczki: 12
Wysokość rośliny z doniczką: 35

39,00 

1 w magazynie

1 w magazynie

Alokazja wentii posiada niezwykle wyróżniające się oraz dekoracyjne liście. Młode są błyszczące, a starsze stają się matowe i mają do 40 cm szerokości. Nietypowa struktura rośliny urozmaici każde wnętrze. W pielęgnacji alokazji wentii ważne jest zapewnienie jej warunków zbliżonych do naturalnego środowiska. Stawiamy ją w miejscu z dużą ilością światła rozproszonego, dbając o regularne nawadnianie. Alokazja idealnie rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Przy odpowiedniej pielęgnacji rozwinie się kwiat typowy dla rodzaju alocasia z charakterystyczną kolbą.

Pielęgnacja

Temperatura

Optimum to zakres od 18 do 21°C, a najlepsze dla alokazji wentii będzie pomieszczenie z wysoką wilgotnością.

Stanowisko

Jasne z rozproszonym światłem – alokazja nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najkorzystniejsza będzie lokalizacja w pobliżu okna wschodniego lub zachodniego.

Podlewanie

Roślinę należy codziennie zraszać miękką wodą. Bardzo ważne jest regularne podlewanie, tak by roślina miała stale wilgotne podłoże. Doniczkę można wsadzić do miski wypełnionej wodą, a po około 15 minutach wyciągnąć i poczekać, aż spłynie nadmiar wody.

Gleba

Najlepiej stosować gotowe podłoże przeznaczone specjalnie dla alokazji. Taka gleba powinna być żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna i lekko kwaśna. Roślinie warto dodatkowo zapewnić drenaż na spodzie donicy.

Nawożenie

Podobnie jak inne alokazje, należy ją odżywiać 2 razy w miesiącu w sezonie, a zimą raz na miesiąc. Roślinę warto podlewać nawozem organicznym.

Przesadzanie

Młode okazy należy przesadzać raz do roku na wiosnę. Starsze rośliny natomiast już co 2-3 lata.

Bezpieczeństwo zwierząt i dzieci

Alokazja wydziela sok mleczny, który jest niebezpieczny dla zwierząt. Dodatkowo u ludzi może powodować podrażnienie i alergie skórne. Z tego powodu podczas pracy z alokazjami należy zakładać ochronne rękawiczki.

Ciekawostka

Potocznie alokazja nazywana jest uchem słonia, ze względu na jej długie, lekko pofalowane liście.