Asparagus falcatus – szparag sierpowaty

asparagus falcatus

Asparagus falcatus – szparag sierpowaty to ciekawy gatunek pochodzący z Afryki.

Rodzina: szparagowate
Wymiary: do 60 cm (uprawa doniczkowa)
Pochodzenie: Afryka Południowa
Średnica doniczki: 12
Wysokość rośliny z doniczką: 35

26,90 

Brak w magazynie

Powiadom mnie o dostępności produktu

Brak w magazynie

Powiadom mnie o dostępności produktu

Asparagus falcatus – szparag sierpowaty jest pnączem, dorastającym w naturze do 7 m. Początkowo miękkie pędy, które wyrastają z podziemnych bulw, owijają się o podpory, z czasem drewnieją. Roślina początkowo tworzy wzniesiony pokrój, który z czasem rozchodzi się na boki, dlatego warto roślinę prowadzić przy podporach. Posiada liście, które przekształcone są w haczykowate łuski, które ułatwiają roślinie przyczepianie do podpór. Przy pielęgnacji należy uważać, aby nie zaczepić nimi o skórę, gdyż jest to bolesne. Zielone części z wyglądu przypominające liście to przekształcone i spłaszczone pędy zwana gałęziakami. Pojedynczy pęd osiąga około 8-10 cm, przejmuje funkcję liści. Podczas kwitnienia pojawiają się drobne, biało-kremowe kwiaty, zebrane w duże kwiatostany, wydzielają mocny zapach.

Pielęgnacja

Temperatura

Optymalna temperatura uprawy wynosi 12-18°C latem i około 8°C zimą.

Stanowisko

Asparagus wymaga stanowiska jasnego z pośrednim słońcem. Zbyt mocne promienie słoneczne mogą spowodować poparzenie liści. Od czasu do czasu warto roślinę obracać, by zachować równomierny, gęsty pokrój.

Podlewanie

Podłoże nie powinno całkowicie przeschnąć między podlewaniami, jednak uważamy na przelanie. Asparagusy preferują wyższą wilgotność powietrza.

Gleba

Podłoże powinno być próchniczne, lekko kwaśne i przepuszczalne.

Nawożenie

Wiosną i latem warto raz w miesiąc zastosować nawóz do roślin zielonych.

Przesadzanie

Asparagus najlepiej czuje się w nieco ciasnej doniczce. Roślinę przesadzamy dopiero, gdy korzenie wydostają się przez otwory w dnie doniczki.

Bezpieczeństwo zwierząt i dzieci

Trująca dla zwierząt

Ciekawostka