Calathea makoyana – Kalatea Makoya L

Calathea makoyana

Calathea makoyana  ! Prawdziwa ozdoba naszych mieszkań! Posiada duże, owalne liście o pięknym ubarwieniu.

Rodzina: marantowate
Wymiary: do 60 cm (uprawa doniczkowa)
Pochodzenie: Ameryka Środkowa i Południowa
Średnica doniczki: 14
Wysokość rośliny z doniczką: 45

59,00 

Brak w magazynie

Powiadom mnie o dostępności produktu

Brak w magazynie

Powiadom mnie o dostępności produktu

Calathea makoyana – Kalatea Makoya o pięknym, dekoracyjnym ubarwieniu. Dorasta do około 60 cm wysokości. Posiada duże, owalne liście, wzniesione ku górze o pięknym, niecodziennym rysunku. Kremowa blaszka liściowa zdobiona jest wyraźnym żyłkowaniem i zielonym obrzeżeniem. Dodatkowo pojawiają się nieregularne, jajowate, ciemnozielone plamy, tworzące efektowny wzór. Na spodniej stronie blaszki pojawiają sie takie same zdobienia, jednakże barwy fioletowo-czerwonej. Wzór liści jest bardzo niecodzienny, wygląda jak ręcznie malowany.

Poznaj też nasze pozostałe Kalatee:

Calathea ornata Sanderiana,   Calathea Roseopicta,   Calathea Musaica Network,   Calathea Orbifolia 

Dla Kalatei proponujemy nasze podłoże do marantowatych- to idealna mieszanka składników takich jak: torf, włókno kokosowe, perlit, mega worm. Odpowiedni dobór składników da nam lekkie podłoże, przepuszczalne. Natomiast dodatek włókna kokosowego spowoduje iż część wody będzie zatrzymywana, powodując stale, lekko wilgotne podłoże. Mieszanka idealna dla wszystkich roślin z rodziny marantowatych. Znajdziesz je TUTAJ Produkt sprzedawany w 3 litrowym opakowaniu. 1 litr wystarcza na wypełnienie doniczki o średnicy 12 cm.

Roślina obecnie znajduje się w podłożu produkcyjnym. Zalecamy, po otrzymaniu rośliny poczekać na jej zaaklimatyzowanie i wtedy wymień podłoże na nowe. Na zdjęciach przykładowa sadzonka. Otrzymany egzemplarz może się różnić kształtem, ilością i wybarwieniem liści. Roślina sprzedawana jest w doniczce produkcyjnej.

 

Pielęgnacja

Temperatura

Do prawidłowego wzrostu wymaga około 18-25 st. Należy unikać przeciągów. Wymaga podwyższonej wilgotności.

Stanowisko

Stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła, lub półcieniste.

Podlewanie

Wymaga stale wilgotnego podłoża, jednak nie mokrego. Do podlewanie należy użyć przefiltorwanej lub przegotowanej i odstanej wody.

Gleba

Podłoże przepuszczalne, luźne, które utrzymuje wilgotność przez dłuższy czas. Dobrze sprawdza się mieszanak włókna kokosowego, rozluźniona perlitem. Można również dodać inne składniki np. korę.

Nawożenie

Nawozimy raz na 2 tygodnie w okresie ciepłym. Jeśli zimą nie przestaje rosnąć, warto raz w miesiący zasilić połową dawki.

Przesadzanie

Co roku do donicy o rozmiar większej

Bezpieczeństwo zwierząt i dzieci

Bezpieczna dla zwierząt.

Ciekawostka

Liście kalatei, wędrują za słońcem, wystawiają się do niego w zależności od kąta padania. W ciągu doby ułożyć mogą się nawet równolegle do podłoża! Wieczorem gdy promieni słonecznych już nie ma, liście kierują się ku górze. Przypomina to dłonie wzniesione do modlitwy, dlatego kalatea nazywana jest modlącą się rośliną. Ten mechanizm jest niezależny do tego czy roślina ma dostęp do słońca czy też nie