Monstera dubia

monstera dubia

Monstera w ostatnim czasie zdobyła serce już wielu z Was, jeśli jeszcze nie słyszeliście o Monsterze dubia to najwyższa pora ją poznać! A najlepiej pójść o krok dalej i dodać ją do Waszej domowej dżungli.

Rodzina: obrazkowate
Wymiary: do 300 cm (uprawa doniczkowa)
Pochodzenie: z Brazylii, Peru, Hondurasu
Średnica doniczki: 14
Wysokość rośliny z doniczką: 55

189,99 

2 w magazynie

2 w magazynie

Monstera dubia jest kolekcjonerską i bardzo rzadko spotykaną odmianą monstery. Jej liście są w kolorze srebra i zieleni układają się dachówkowo i regularnie. Stosunkowo łatwa w uprawie o spektakularnym wyglądzie. Ceniona z uwagi na ozdobny rysunek liści i specyficzny sposób wzrostu.  Z natury jest to roślina pnąca, by monstera rosła prawidłowo, należy zapewnić jej podporę. Wspina się po deseczce lub paliku ściśle do niej przylegając. Jej uprawa wymaga większej wilgotności powietrza, w warunkach domowych możemy ją ustawić na podstawce z keramzytem zalanym wodą lub w pobliżu nawilżacza powietrza.

Monstera lubi podłoże typu „bigos”. „Bigos” to specjalistyczna mieszanka, która idealnie sprawdzi się w uprawie filodendronów. W skład mieszanki wchodzi: chipsy kokosowe, torf, perlit, kora sosnowa, włókno kokosowe. Jest to przepuszczalna mieszanka, niejednorodna, wzbogacona o korę (Tutaj).

Roślina obecnie znajduje się w podłożu produkcyjnym. Zalecamy, po otrzymaniu rośliny poczekać na jej zaaklimatyzowanie i wtedy wymień podłoże na nowe. Na zdjęciach przykładowa sadzonka. Otrzymany egzemplarz może się różnić kształtem, ilością i wybarwieniem liści. Roślina sprzedawana jest w doniczce produkcyjnej.

 

 

Pielęgnacja

Temperatura

Monstera do prawidłowego wzrostu potrzebuje około 18-24° C. Zbyt niska temperatura może spowodować pojawienie się czarnych plam na liściach.

Stanowisko

Jest rośliną pochodzącą z tropików, dlatego też lubi wyższą wilgotność powietrza. Monsterę ustawiamy w jasnym miejscu, da również radę w półcieniu. W pełnym słońcu może dojść do poparzenia liści.

Podlewanie

Uważamy, by jej nie przelać i tym samym nie doprowadzić do gnicia korzeni. W okresie letnim podlewamy raz na tydzień, w zimowym raz na dwa tygodnie. Pozwalamy przeschnąć podłożu między podlewaniami.

Gleba

Podłoże powinno być lekkie, przewiewne, przepuszczalne. Dla Monstery polecamy mieszankę ziemi uniwersalnej z torfem, perlitem i korą sosnową.

Nawożenie

W okresie letnim nawozimy raz na 3 tygodnie, płynnym nawozem dodanym do wody.

Przesadzanie

Przesadzamy wiosną co roku, aż osiągnie 1 metr wysokości Później wystarczy wymiana wierzchniej warstwy podłoża, pilnując by przykryć wszystkie korzenie.

Bezpieczeństwo zwierząt i dzieci

Trująca dla zwierząt.

Ciekawostka

Zastanawiacie się w jakim celu liście monstery są dziurawe? Służą one do wentylacji całych pnączy.