Monstera deliciosa – monstera dziurawa

Monstera deliciosa

Monstera zdobyła serca już wielu z Was. Jeśli jednak jeszcze nie słyszeliście o tej roślinie, to najwyższa pora poznać jej walory! Ten niezwykły „kwiat doniczkowy” dzięki nietypowym kształtom swoich liści zawojował polskie salony. Monstera dziurawa to prawdziwy „monster” wśród ozdobnych roślin domowych – jest to bowiem gatunek, który stanowi jeden z największych, przeznaczonych do dekoracji wnętrz okazów.

Rodzina: obrazkowate.
Wymiary: do 300 cm (uprawa doniczkowa)
Pochodzenie: lasy tropikalne Ameryki środkowej i Południowej
Średnica doniczki: 13
Wysokość rośliny z doniczką: 30

39,00 

Brak w magazynie

Powiadom mnie o dostępności produktu

Brak w magazynie

Powiadom mnie o dostępności produktu

Monstera deliciosa, czyli inaczej monstera dziurawa, to roślina bardzo łatwa w uprawie. Przede wszystkim należy obficie ją nawadniać, unikając jednak przelewania, a także pilnować letniego nawożenia oraz niezbędnego przesadzania. Monstera deliciosa to roślina o spektakularnym wyglądzie. Posiada bardzo charakterystyczne liście w kolorze głębokiej zieleni. Młode są jasnozielone, jednak z czasem nabierają ciemniejszej barwy. Na powierzchni liści pojawiają się charakterystyczne, fantazyjne wcięcia i dziurki. Ich wielkość wynieść może nawet 60 cm. Z natury jest to roślina płożąca, jednak by monstera rosła w górę, należy zapewnić jej podporę. Ze zdrowej rośliny wyrastają powietrzne korzenie chwytliwe, których nie obcinamy. Dodają one egzotycznego charakteru roślinie, dzięki czemu wygląda ona niczym z prawdziwego lasu tropikalnego.

W ostatnim czasie monstera stała się bardzo popularną rośliną, która z całą pewnością nada się do każdego wnętrza, a przede wszystkim do nowoczesnych pomieszczeń. Warto mieć na uwadze, że z mini okazu, który wcale nie jest aż tak mały (ma 30 cm wysokości), wyrosnąć może ogromna roślina, mierząca kilka metrów – w naturze potrafi osiągnąć nawet 10 m wysokości. Monstera dziurawa to pnącze, jednakże ze względu na gabaryty prowadzi się ją przy podporach. Konieczność zaopatrzenia się w specjalne podpory to niewielka cena za efektowną, zieloną ozdobę wnętrz. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, gdzie kupić zdrowe i silne monstery, nasz sklep stanowi odpowiedź. Dostępne u nas rośliny zawsze są odpowiednio odżywione oraz nawodnione, a w trakcie transportu właściwie zabezpieczone.

Pielęgnacja

Temperatura

Monstera do prawidłowego wzrostu potrzebuje temperatury około 18-24°C. Zbyt niska może spowodować pojawienie się czarnych plam na liściach.

Stanowisko

Monstera jest rośliną pochodzącą z tropików, dlatego też lubi wyższą wilgotność powietrza. Ustawiamy ją w jasnym miejscu, jednak poradzi sobie również w półcieniu. W pełnym słońcu może dojść do poparzenia liści.

Podlewanie

Uważamy, by jej nie przelać i tym samym nie doprowadzić do gnicia korzeni. W okresie letnim podlewamy raz na tydzień, w zimowym raz na dwa tygodnie. Pozwalamy przeschnąć podłożu między podlewaniami.

Gleba

Podłoże powinno być lekkie, przewiewne, przepuszczalne. Dla monstery polecamy mieszankę ziemi uniwersalnej z torfem, perlitem i korą sosnową.

Nawożenie

W okresie letnim nawozimy raz na 3 tygodnie, płynnym nawozem dodanym do wody.

Przesadzanie

Przesadzamy wiosną co roku, aż osiągnie 1 metr wysokości. Później wystarczy wymiana wierzchniej warstwy podłoża, pilnując, by przykryć wszystkie korzenie.

Bezpieczeństwo zwierząt i dzieci

Monstera deliciosa jest trująca dla zwierząt.

Ciekawostka

Dlaczego w liściach monstery tworzą się perforacje oraz pęknięcia? Naukowcy doszli do wniosku, że przyczyniają się one do zwiększenia przepływu ilości światła słonecznego do niższych partii rośliny. Co więcej, służą one do wentylacji całych pnączy.