Tillandsia ionantha – oplątwa

Tillandsia ionantha

Szukasz nietypowej rośliny, która będzie nie tylko łatwa w pielęgnacji, lecz także przyciągnie uwagę nietypowym wyglądem? Proponujemy zwrócić uwagę na Tillandsię ionantha lub prościej – oplątwę. Nadaje się ona do terrarium czy do kompozycji roślin. To efektowny gatunek, który podczas kwitnienia zmienia kolor liści na czerwony. Nie potrzebuje on podłoża, ani dużej ilości światła. To właśnie cechy, jakie posiadają oplątwy!

Rodzina: bromeliowate.
Wymiary: do 9 cm (uprawa doniczkowa)
Pochodzenie: lasy tropikalne Ameryki Północnej i Południowej.
Średnica doniczki: 7
Wysokość rośliny z doniczką: 8

17,00 

2 w magazynie

2 w magazynie

SKU: 2223070000000 Kategorie: , , Tag:

Tillandsia ionantha – czyli oplątwa, to bardzo niezwykła roślina, która sprosta niecodziennym wymaganiom. W naturze bytuje na konarach drzew, a odżywia się poprzez liście, zarówno z powietrza, jak i z opadów atmosferycznych. Dlatego też roślina ta nie posiada korzeni – po prostu ich nie potrzebuje. Oplątwa sprawdzi się u tych osób lubiących oryginalność oraz nieprzeciętność. Roślinę przytwierdzić można do podłoża za pomocą nietoksycznego kleju lub żyłki, tworząc tym samym ciekawe kompozycje w terrariach, szklanych kulach czy muszlach. Liście, wygięte na końcówce do dołu, są w kolorze szaro-zielonym i pokrywa je jasny meszek. Oplątwa przed kwitnieniem zmienia kolor liści na kolor czerwony. Ukazuje się wtedy także kwiat koloru intensywnie fioletowego o rurkowatym kształcie. Kwiaty tilancji powinny pojawić się na przełomie lata i jesieni, aczkolwiek wszystko zależy od pielęgnacji rośliny. Jeśli jednak nie będziemy stosować się do jej wymagań, czyli np. wystawimy oplątwę na działanie intensywnego promieniowania słonecznego, długo możemy nie zobaczyć jej uroczego kwiatu.

Na stronie e-botanica.pl znajdziecie również inne oplątwy.

Pielęgnacja

Temperatura

Latem idealna temperatura dla gatunku Tillandsia ionantha mieści się w przedziale od 21 do 24°C, zimą z kolei nie powinna spadać poniżej 10°C.

Stanowisko

Tilancja potrzebuje stanowiska jasnego, o dużej ilości rozproszonego światła. Nie można wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepsze będzie okno wschodnie i północne.

Podlewanie

Konieczne jest regularne zraszanie rośliny miękką wodą. Oplątwa wybaczy nam okresowe braki nawodnienia.

Gleba

Kora drzewna, mech, dekoracyjne szklane naczynie. Idealnie nadaje się do terrarium, a także szklanych, wiklinowych czy metalowych kwietników oraz pojemników – ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia.

Nawożenie

W ciepłym okresie 1-2 razy w miesiącu moczymy Tillandsię ionantha w minimalnej dawce nawozu do roślin kwitnących.

Przesadzanie

Nie dotyczy (oplątwy nie potrzebują podłoża).

Bezpieczeństwo zwierząt i dzieci

Oplątwy są bezpieczne dla zwierząt.

Ciekawostka

Rośliny z rodzaju Tillandsia są najliczniejsze w rodzinie bromeliowatych, a ich krewniakiem jest słodki ananas!