Zamiokulkas, Zenzi

Zamioculcas zamiifolia

Propozycja wprost z tropikalnego Zanzibaru. Zamiokulkas zenzi zachwyca przepiękną, głęboką zielenią i ciekawie osadzonymi, jędrnymi liśćmi. Jest to roślina mało kapryśna, niewymagająca, o nietuzinkowym wyglądzie. Popularne „kwiaty doniczkowe” z rodzaju zamioculcas odznaczają się wyjątkową odpornością na niekorzystne warunki otoczenia. Nie inaczej jest z gatunkiem zenzi – idealnie nadaje się do biura, gabinetu czy łazienki z małą ilością naturalnego światła słonecznego.

Rodzina: obrazkowate.
Wymiary: do 150 cm (uprawa doniczkowa)
Pochodzenie: Tanzania.
Średnica doniczki: 14
Wysokość rośliny z doniczką: 45

76,00 

10 w magazynie

10 w magazynie

Zamiokulkas to roślina idealna dla początkujących ogrodników. Jest jedną z „żelaznych roślin“, niezwykle wytrzymała na przesuszenie, nasłonecznienie czy inne niekorzystne warunki. Jej pędy w ciemnozielonym, głębokim kolorze, zdobią grube, gęsto rozmieszczone, mięsiste i błyszczące liście. Oprócz liści co jakiś czas można podziwiać jasne, nieco zielone kwiaty. Są one typowe dla rodziny obrazkowatych – z charakterystyczną kolbą. Kwiatek jest niepozorny i bardziej interesujący aniżeli piękny, jednakże to niewielka cena w zamian za odporną roślinę o wspaniałym pokroju oraz o dekoracyjnych, błyszczących liściach. Zamiokulkas rośnie wolno, choć bujnie, dlatego warto przeznaczyć dla niego więcej przestrzeni. Będzie ozdobą każdego pomieszczenia.

Pielęgnacja

ikona

Temperatura

Zamiokulkas lubi wyższe temperatury w przedziale 20-30°C – z tego powodu dobrze sobie radzi zarówno podczas gorącego lata, jak i mroźnej zimy.
ikona

Stanowisko

Najlepszy jest półcień – należy unikać bezpośrednich promieni słonecznych. Warto zapewnić roślinie trochę więcej światła niż zamioculcasowi zamiifolia zamiolistnemu.
ikona

Podlewanie

Uzupełniać wodę, gdy ziemia jest zupełnie przesuszona. W przypadku roślin rodzaju zamioculcas należy unikać zalewania, gdyż powoduje to gnicie ich korzeni. Wodę wlewać najlepiej na podstawkę, by roślina mogła się napić. Liście trzeba przecierać wilgotną ściereczką. Zimą ograniczać podlewanie.
ikona

Gleba

Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym pH, koniecznie z drenażem.
ikona

Nawożenie

W okresie ciepłym odżywianie rośliny należy przeprowadzać co 3 tygodnie.
ikona

Przesadzanie

Młodsze okazy co roku, starsze rośliny co 2-3 lata.
ikona

Bezpieczeństwo zwierząt i dzieci

Niebezpieczny dla zwierząt.
ikona

Ciekawostka

Uznawany za najodporniejszą roślinę na świecie, a dodatkowo posiada właściwości oczyszczające powietrze.