Zaczynając przygodę z roślinami domowymi warto postawić na gatunki mało wymagające i łatwe w uprawie, niekoniecznie kupując egzotyczne okazy, którym trudniej dogodzić. Przede wszystkim warto wybrać kwiaty doniczkowe, które są odporne na zaniedbania, to idealna propozycja dla osób początkujących. Gdy zapewnisz im odpowiednie stanowisko i podłoże, a podlewanie będzie oszczędne, odwdzięczą się pięknym wzrostem.

Przedstawimy Wam dzisiaj niewymagające, „żelazne” rośliny idealne dla początkujących.

1.Sansevierie- wężownice

Sansevierie są idealnymi roślinami dla początkujących, idealnie przystosowują się do warunków, nawet tych trudniejszych. Nie straszny im okresowy brak wody, czy światła, dobrze radzą sobie z suchym powietrzem. Wymaga przepuszczalnego podłoża z warstwą drenażu. Często nazywane są szablami ze względu na długie i smukłe liście. Obecnie w sprzedaży jest wiele odmian różniących się m.in. wielkością liści i ich barwą.

2.Zamiokulkas dla zapominalskich

Zamiokulkac zamiolistny to roślina wyróżniająca się intensywnie zielonymi, wzniesionymi i mięsistymi liśćmi. Jest rośliną odporną na suszę, niedobór światła, poradzi sobie również w miejscach zacienionych. Zapasy wody magazynuje w mięsistych liściach i kłączach, dzięki czemu przetrwa nie jedną suszę. Jest rośliną idealną dla zapominalskich i zapracowanych.

3.Skrzydłkowiat

Praktycznie w każdym domu znajdziemy, chociaż jeden skrzydłokwiat. Jest to roślina wyróżniająca się błyszczącymi, zielonymi liśćmi, oraz białymi kwiatami. Dużo osób decyduje się akurat na tę roślinę nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale na pożyteczne działanie, gdyż skrzydłokwiat ma zdolność do filtrowania powietrza. Wystarczy pamiętać, że roślina wymaga jasnego stanowiska i stosunkowo wilgotnego podłoża. Roślina idealna dla początkujących.

4.Sukulenty i kaktusy

Kolejne rośliny dla zapominalskich i początkujących, nie straszna im długotrwała susza, jednak wymagają słonecznego stanowiska. Źle znoszą przelewanie, które może doprowadzić do zgnicia rośliny. Bardzo dobrze radzą sobie z okresowym brakiem wody. Zimą preferują niższą temperaturę i oszczędniejsze podlewanie, co wynagrodzą pięknym kwitnieniem w następnym sezonie wegetacyjnym. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się od siebie pokrojem, kształtem i barwą liści, dlatego są to niezwykle dekoracyjne rośliny, które sprawdzą się w każdym domu.

5.Epipremnum `Marble Queen`- niewymagające pnącze

Roślina wyróżnia się długością pędów, które mogą osiągać nawet kilka metrów. Dlatego wymagają podpór w postaci drabinek lub owiniętych rafią palików. Idealnie sprawdzą się w wiszących pojemnikach. Duże, sercowate liście o kremowo-białym marmurkowym zabarwieniu dodają uroku roślinie. Pnącze te najbujniej rośnie w stanowisku jasnym, gdyż niedostatek światła powoduje zanik przebarwień na liściach. Wymaga żyznego, przepuszczalnego, stale wilgotnego podłoża.

6.Pilea

W ostatnim czasie Pilea zwany Pieniążkiem stał się bardzo popularny. Nic dziwnego, jego prawie okrągłe liście osadzone na długich, cienkich ogonkach dodają atrakcyjności roślinie. Z biegiem lat, pęd rośnie w górę, drewniejąc, a roślinka przypomina drzewko z pięknymi liśćmi. Wymaga jasnego stanowiska, żyznego podłoża, które powinno być stale wilgotne, jednak nie zaszkodzą mu czasowe okresy suszy.

7.Aloe vera

Aloes jest idealną niewymagającą rośliną dla początkujących, znany jest z wielu leczniczych właściwości. Posiada grube, niebieskawo zielone liście, które wyrastają sztywno z rozety. Maksymalnie mogą osiągnąć 100 cm wysokości. Aloes jest odporną rośliną należącą do sukulentów, dlatego nie wymaga częstego podlewania a wodę magazynuje w mięsistych liściach. Nie straszne mu okresowe susze. Najlepsze podłoże dla aloesa to ziemia torfowa zmieszana z piaskiem lub podłoże dla sukulentów. Roślina znana jest również z właściwości oczyszczających powietrze.

A wy od jakich roślin zaczynaliście swoją przygodę z pielęgnacją roślin? Znacie jeszcze jakieś rośliny niewymagające, które sprawdzą się dla początkujących? Pochwalcie się w komentarzach 🙂

Znajdziesz nas na Facebooku i Instagramie 🙂