Lubisz otaczać się zielenią? Twoje parapety są pełne roślin doniczkowych i powoli zaczyna Ci brakować na nie miejsca? Nic straconego! Mieszkanie w mgnieniu oka może zamienić się w prawdziwą miejską dżunglę. Wystarczy wykorzystać efektowne makramy – to świetny sposób na wyeksponowanie roślin ozdobnych. Te pnące i zwisające doskonale wpisują się w trend boho w każdym pomieszczeniu. Oto garść informacji na temat tego, jakie kwiaty uprawiać w domu i gdzie umieścić wiszące kwietniki.

PHILODENDRON-FILODENDRON-SCANDENS-MICANS-PNACY

Do najbardziej efektownych roślin pnących i wiszących zaliczają się:

  • epipremnum złociste,
  • monstera perforowana,
  • filodendron scandens,
  • bluszcz pospolity,
  • eszynantus marmurkowy,
  • trzykrotka fluminensis,
  • senecio herreianus.

Doniczki z tymi roślinami, zawieszonymi np. w makramach, trzeba regularnie kontrolować. Ciepłe powietrze w pomieszczeniu, które unosi się ku górze, sprawia, że ziemia w doniczce będzie szybciej wysychać. Dlatego kwiaty ozdobne w kwietnikach należy podlewać częściej niż inne. Dodatkowo warto zraszać liście za pomocą spryskiwacza, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko ich przesuszenia. Rośliny zwisające do domu można wykorzystać na wiele sposobów – świetnie wpasowują się zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego wnętrza. Szczególnie polecamy pięknie plecioną makramę ”Marzenka”, jak i również inne propozycje kwietników w różnych kolorach: granatowym, szarym czy też beżowym. W wiszących doniczkach można również umieścić sukulenty i rozmaite rośliny grubolistne, a także niewielkich rozmiarów kaktusy — te idealnie współgrają ze ściennymi makramami.

Gdzie umieścić wiszące kwietniki?

Senecio herreianus 'Purple Flush'

Uprawa roślin doniczkowych w makramach będzie mniej kłopotliwa, jeśli umieścimy je w pobliżu okien północnych lub wschodnich — światło będzie delikatnie rozproszone, a tym samym unikniemy częstego doglądania kwiatów. Można zawiesić je pośrodku otworów okiennych — tu pięknie będą się prezentowały rośliny o bujnych pnączach. Makramy tak naprawdę można zawiesić we wszystkich częściach mieszkania: w pokoju dziennym, jadalni, sypialni, domowym biurze czy nawet w łazience. Zwisające kwietniki to doskonałe rozwiązanie dla osób mających małe mieszkanie, gdzie liczy się każdy centymetr — mogą być przymocowane do ścian lub luźno zwisać z sufitu czy z karnisza.

Jednym z najmodniejszych i najciekawszych trendów w ostatnim sezonie są plecione makramy. Wyeksponowane we wnętrzu zwracają na siebie uwagę, a dom staje się bardziej oryginalny. Dobierając do takiego kwietnika roślinność, postarajmy się o bujne pnącza rośliny, które tworzyć będą efektowne, zielone kaskady liści. Wszystko zależy od wyobraźni, indywidualnych preferencji i miejsca, jakie chcemy przeznaczyć na nie w swoim domu. Jeśli nie masz jeszcze idealnej osłonki na swoją ulubioną roślinę, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu.