Maranta leuconeura 'Fascinator Ticolor'

Maranta leuconeura `Fascinator Tricolor` jest jedną z ciekawszych odmian maranty. Należy do rodziny marantowatych i pochodzi ze słonecznej Brazylii. Posiada jajowate liście z symetrycznym wzorem na ich blaszce. Spód liści jest purpurowy, natomiast zewnętrza strona wielobarwna. Powierzchnia liści jest koloru ciemnozielonego z licznymi jaśniejszymi zabarwieniami. Wzdłuż głównych nerwów biegną jaskrawe żyłki w kształcie łuku, barwy czerwonej. Przy głównym nerwie można również zauważyć jasne akcenty. Liście osadzone są na pojedynczych pędach, tworząc bujne, zwisające kępy. Podczas kwitnienia pojawiają się białe kwiaty, które nie pachną i wystają ponad kępy liści. Roślina może zakwitać nawet kilka razy do roku.

Dziwny zwyczaj marant

Maranty oprócz ciekawych, wzorzystych liści mogą pochwalić się dziwnym zwyczajem. Mianowicie wykonują regularne ruchy, które czasami można dostrzec gołym okiem. Pod wieczór, składają swoje liście, wznosząc je do góry lub opuszczając do dołu. Zjawisko te zwane jest nyktynastią.

Stanowisko i wilgotność powietrza

Maranta preferuje stanowisko jasne, o rozproszonym świetle, poradzi sobie również w półcieniu. Jednak nie znosi zbyt mocnej ekspozycji na słońce, która może doprowadzić do poparzeń liści. Wymaga 20-24 stopni, temperatura pomieszczenia nie powinna spadać poniżej 18 stopni. Tak jak większość roślin tropikalnych, maranta lubi podwyższoną wilgotność powietrza. Odwdzięczy się pięknym wzrostem, gdy zapewnimy jej wilgotność w granicy 60 %.

Podłoże i podlewanie

Maranta dobrze sobie poradzi w podłożu produkcyjnym, jednak warto jej zapewnić lepsze podłoże. Idealnie sprawdzi się mieszanka podłoża uniwersalnego, perlitu lub wermikulitu, włókien kokosowych z odrobiną kwaśnego torfu. Maranta posiada drobny system korzeniowy, dlatego, warto ją przesadzać raz na 1-2 sezony. Przesadzamy do większej doniczki tylko i wyłącznie, gdy wyraźnie nie mieści się w dotychczasowej. Roślina ta nie znosi suche podłoża, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu, odstaną, miękką wodą. Jeśli ziemia jest mocno wilgotna, należy poczekać z podlewaniem, gdyż tak jak suszy nie lubi zalewania. Maranty lubią również zraszanie. Odpowiednie podlewanie może nam ułatwić wykorzystanie higrometru, który znajdziecie w naszym sklepie, o TUTAJ.

Rozmnażanie rośliny

Marantę można rozmnożyć poprzez ucięcie kawałka łodygi z przynajmniej jednym węzłem. Taką szczepkę należy umieścić w wodzie z dodatkiem węgla. Po kilku tygodniach, gdy pojawią się korzenie, można małą roślinkę przesadzić do ziemi.

Problemy w uprawie i szkodniki

Podsychające brzegi liści powoduje zbyt suche powietrze lub zbyt rzadkie podlewanie

Pozwijane liście – niedobór wody

Żółknięcie liści- efekt zbyt obfitego podlewania

Najczęściej maranty atakują wciornastki – przy zbyt suchym powietrzu, lub mszyce w okresie letnim. Jednak nie jest rośliną podatną na atak szkodników.

Mamy nadzieję, że po dzisiejszym wpisie „Maranta – domowa uprawa i pielęgnacja” zdecydujecie się na zakup tej ciekawej i intrygującej rośliny. Z pewnością doda uroku w waszej domowej dżungli.

Więcej ciekawostek znajdziecie na naszym Facebooku i Instagramie.