Tillandsia jest najliczniejszą grupą należącą do rodziny bromeliowatych. Rosną w bardzo zróżnicowanych środowiskach w Ameryce Południowej i Środkowej. W swoim naturalnym środowisku porastają korę i konary drzew. Rzadko spotykane są oplątwy rosnące w gruncie. Wbrew pozorom uprawa tillandsii nie jest trudna. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować tillandsie w domu?

Oplątwy powinny być umiejscowione w jasnym miejscu o dużej ilości światła rozproszonego. Nie lubi jednak bezpośredniego słońca, które może doprowadzić do poparzenia liści lub całej rośliny. Odmiany o mocno srebrzystych liściach lepiej zniosą mocne słońce. Odpowiednie miejsce dla oplątw to okna o wystawie wschodniej lub północnej. Zimą lepszy będzie parapet południowy. W okresie letnim należy zapewnić im ciepło, około 21-24 stopni, natomiast zimą preferują miejsca chłodniejsze z temperaturą 13-14 stopni. Rośliny nie lubią przeciągów oraz są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza.

Jak podlewać oplątwy?

Przed podlewaniem warto zdać sobie sprawę, w jakich warunkach naturalnych rosną nasze oplątwy. Te o grubszych i szarych liściach w miejscach suchych, więc nie będą wymagały częstego podlewania. Natomiast oplątwy o liściach cienkich i błyszczących, rosną w miejscach z większą ilością opadów, więc ich zapotrzebowanie na wodę jest znacznie większe. Wilgotność powietrza jest o wiele niższa, niż w warunkach naturalnego wzrostu oplątw, dlatego należy je zraszać 2-3 razy w tygodniu. Samo zraszanie, może jednak nie wystarczyć. Dlatego zaleca się „kąpać” rośliny przegotowanej, letniej wodzie. Kąpiel polega na namaczaniu tillandsii. Po kąpieli należy je osuszyć, poprzez obrócenie do góry nogami, wtedy woda spomiędzy liści może swobodnie wylecieć.

Kąpiel wodna

Rośliny należy zanurzyć całkowicie w letniej, przegotowanej wodzie i zostawić na pół godziny. Po nawadnianiu należy rośliny odwrócić liśćmi do dołu, otrząsnąć z nadmiaru wody i pozostawić do wyschnięcia.

Zanurzanie oplątw

Poprzez zanurzenie nawadniamy te oplątwy, które wymagają mniejszej ilości wody. Rośliny zanurzamy wielokrotnie w misce z odstaną i letnią wodą. Po wynurzeniu oplątwę należy otrząsnąć i pozostawić do wyschnięcia.

Czy oplątwy trzeba nawozić?

Oplątwy, wartości odżywcze pobierają z powietrza, dlatego nawozimy je przy użyciu spryskiwacza. Najprostszym i najbardziej efektownym nawożeniem tilandsii jest wykorzystanie nawozu w spreju. Taki nawóz używamy raz w tygodniu. Dostarcza on roślinom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Można również użyć nawóz do storczyków w ¼ dawce, raz na miesiąc.

Czy oplątwy kwitną?

Oplątwy kwitną, jednak tylko raz w życiu. W zależności od gatunku, kwitnienie może trwać jeden dzień lub nawet trwać kilka tygodni. Kwiaty często wyrastają z liści, przykwiatowych. Po kwitnieniu roślina zamiera, jednak wydaje liczne potomstwo w postaci bocznych odrostów.

Aranżacje

Tillandsie najczęściej wykorzystuje się do dekoracji wnętrz, sytuując je na parapetach. Można je przymocować do dekoracyjnych korzeni, za pomocą specjalnego kleju, bądź wykorzystać specjalne stojaki. Świetnym pomysłem jest również, aranżacja oplątw, w szklanych słojach. Czasem uprawiane są również w terrariach.

Czy macie oplątwy w swoich mieszkaniach? Teraz już wiecie jak uprawiać i pielęgnować tillandsie w domu?

Znajdziesz nas również na Facebooku i Instagramie 🙂