Jak zwiększyć wilgotność powietrza w naszym domu? Częste pytanie które zadaje sobie każdy roślinoholik, więc spieszymy w\Wam dzisiaj z pomocą i dobrą radą. Pierwszym etapem uprawy nowej rośliny, powinno być poznanie jej wymagań. Większość roślin pochodzi z gorących tropików, gdzie jest ciepło, wilgotno a wiatr delikatnie okala liście.


Brak słońca w naszych domach możemy rozwiązać sztucznym doświetlaniem, jednak duży wpływ na kondycję naszych roślin ma wilgotność powietrza. Szczególnie zimą należy o nią zadbać, gdyż wtedy spada ona poniżej 30 %. Taki poziom wilgotności jest niezdrowy dla ludzi, a u roślin może spowodować nieodwracalne szkody. Trzeba również zdać sobie sprawę z faktu, iż wilgotność powietrza idzie w parze z temperaturą. Zimne powietrze zazwyczaj jest bardziej wilgotne aniżeli ciepłe. Idealny poziom wilgotności dla roślin wynosi ok. 50- 68%, a żeby osiągnąć taki próg, nie wystarczy zraszanie liści.

Objawy niskiej wilgotności powietrza:

1. Suche i brązowe końcówki liści

Jest to najczęstszy objaw zbyt suchego powietrza. Jeśli już doszło do uszkodzenia blaszki liściowej, nie ma możliwości jej naprawy. Uszkodzone liście najlepiej skrócić, milimetr nad uszkodzoną tkanką. Aby nie dopuścić do ponownego zasychania końcówek należy zadbać o podwyższenie wilgotności wokół rośliny.

2. Zwijanie liści

Rośliny przeprowadzają proces zwany transpiracją, czyli parowaniem. Gdy wokół roślin jest sucho, zwłaszcza w okresie grzewczym, liście starają się ograniczyć parowanie i zaczynają się zwijać w roli oraz kurczą się. Ostatecznie może to doprowadzić do utraty wszystkich liści.

3. Szkodniki

Suche powietrze sprzyja występowaniu wielu szkodników, zwłaszcza przędziorków i wciornastków. Gdy nie zareagujemy odpowiednie wcześnie, możemy stracić naszą roślinę.

Rośliny bardzo wrażliwe na niską wilgotność powietrza.

Niektóre rośliny są bardzo wyczulone na suche powietrze, ich liście są delikatne i cienkie. Zwiększone parowanie z takich liści może skutkować typowymi objawami niskiej wilgotności, a ostatecznie doprowadzi do zamierania rośliny. Poniżej przedstawiamy kilka roślin wrażliwych na niską wilgotność powietrza i ich reakcję.
Kalatee i alokazje – atak przędziorka
Strelicja, kroton – skurczenie liści, atak przędziorka
Areka, Chamedora, paproć – zasychanie końcówek liści.

Jak podnieść wilgotność powietrza dla roślin?

1. Zraszanie liści

W pewien sposób może zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny lubią zraszanie. Na dłużą metę jest to mało efektowna metoda, która nieznacznie podwyższy poziom wilgoci.

2. Nawilżacz powietrza

Najbardziej efektywna opcja nawilżania powietrza. Jakość powietrza poprawia się w całym pomieszczeniu, nie tylko w okolicy rośliny.

3. Podstawka z keramzytem/żwirem i wodą

Metoda ta dobrze się sprawdza w obrębie rośliny. Na podstawek należy wysypać keramzyt lub żwirek i zalać wodą. Na taki podstawek trzeba postawić doniczkę z rośliną, tak, aby spód nie stykał się bezpośrednio z wodą. Woda z podstawki parując, zwiększy wilgotność powietrza w najbliższej okolicy rośliny.

Dla tych osób, które nie mają czasu lub ochoty walczyć z wilgotnością powietrza, polecamy rośliny, którym suche powietrze jest niestraszne. Wybierzcie rośliny z grubymi, woskowymi lub pokrytymi mikro-włoskami liście. Są one mniej narażone na utratę wody i suche powietrze. Polecamy: sansewierie, sukulenty, zamiokulkasy, aloesy, ceropegię. Żadna roślina nie lubi suchego powietrza, jednak te wymienione znacznie lepiej sobie z tym poradzą.

Już wiecie jak zwiększyć wilgotność powietrza w naszym domu. Jednak, jeśli nie macie możliwości podwyższenia wilgotności polecamy rośliny wymienione w poście, które poradzą sobie w suchych warunkach. Odsyłamy również do postu o roślinach dla początkujących.

Znajdziesz nas również na Facebooku i Instagramie 🙂