Zawsze kończy się tak samo. Idziesz do sklepu po bułki, a wychodzisz z nową rośliną i później nadchodzi fala pytań: co to za roślina? Gdzie ja ją postawią? Czy mam ją podlać, przesadzić? Jednym słowem, co mam zrobić z tym „kwiatkiem”. Warto przed zakupem zastanowić się, czy masz miejsce na nową roślinę i czy będziesz w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. Zakupy roślin w supermarketach są zazwyczaj spontaniczne, a zakupy w Internecie o wiele bardziej przemyślane.
Jednak, jeśli już kupisz roślinę pod wpływem emocji należy jak najlepiej się nią zająć. Dlatego dzisiaj podpowiadamy jak postępować z nową rośliną doniczkową w domu.

SPRAWDZAMY STAN LIŚCI I ŁODYGI

Skontroluj dokładnie, w jakim stanie jest roślinka, czy żaden liść nie jest uszkodzony, a łodygi nie są nadłamane. Należy wtedy usunąć taki liść czy też łodygę ze względów estetycznych. Można także spróbować ukorzenić ułamaną część, wtedy będziesz cieszyć się z dwóch roślinek.
Na liściach nie powinno być żadnych plam, brązowych, żółtych a zwłaszcza czarnych, ponieważ takie zmiany często są oznaką choroby grzybowej, z którą bardzo ciężko jest zwalczyć.


Sprawdzamy również, czy na roślinie nie ma żadnych insektów – mszyc, wełnowców, przędziorków, czy tarczników. Można użyć też żółtych lepów wabiących, by przekonać się czy roślinę nie zaatakowały ziemiórki. Jeśli zauważymy niechcianych lokatorów, należy wykonać oprysk, by się ich pozbyć. Zainfekowaną roślinkę powinno się odstawić z dala od tych, co już mamy w swojej dżungli, aby uniknąć przejścia insektów na inne gatunki. Warto również przeprowadzić kwarantannę nowo zakupionych roślin, nawet, jeśli nie zważyliśmy żadnych owadów, gdyż w ziemi nadal mogą znajdować się jajeczka insektów.

AKLIMATYZACJA

Aklimatyzacja jest ważnym aspektem uprawy nowej rośliny. Musisz wiedzieć, że zamawiając w e-botanica roślina miała wszystko, co potrzeba: światło, wodę, ciepło, odżywianie, opiekę i pielęgnację na najwyższym poziomie. Decydując się na zakup w supermarkecie nabywasz roślinę, która przechowywana była najczęściej w halach, magazynach, następnie spędziła kilka dni na wózku transportowym zapakowana w folię. Dlatego powinno się stopniowo ją przyzwyczajać do większej ilości światła. Od razu po zakupie, postaw ją w miejscu zacisznym z dala od okna. Na początku podlewaj skromnie, by przyzwyczaić roślinę do nowych warunków. Powinieneś także wiedzieć, że taka roślina z supermarketu w większości przypadków jest „przelana”. Po kilku tygodniach zaczyna mocno chorować i jeśli się znasz na chorobach roślin, to pewnie sobie poradzisz, ale najczęściej takie „okazyjne” zakupy roślinne kończą się tragicznie dla roślin…
Wstrzymaj się z przesadzaniem przez kilka dni, nie wystawiaj jej na palące słońce, które może spowodować poparzenia liści. Pozwólcie jej zaaklimatyzować się w waszych warunkach, przyzwyczaić do nowego miejsca.
Jednak część roślin- alokazje, fikusy czy niektóre calathee, są bardziej kapryśne i w nowym miejscu liście często zasychają i opadają. Dopiero kolejne liście, które wyrosły już w domu będą ładne.

CZY MAM PRZESADZIĆ NOWO ZAKUPIONĄ ROŚLINĘ?

Przez kilka dni należałoby nie przesadzać rośliny, jednak są też takie, które bezwzględnie tego potrzebują.
Sukulenty i kaktusy wymagają przesadzenia, ponieważ nie są w stanie prawidłowo rosnąć w podłożu kokosowym, w jakim są produkowane. Podłoże te zatrzymuje zbyt dużą ilość wody, co może doprowadzić do gnicia rośliny. Sadzimy je do podłoża przepuszczalnego. W większości sklepów znajdziemy gotowe podłoże przystosowane do sukulentów, jednak warto rozluźnić je jeszcze piaskiem. W e-botanica możesz kupić już gotowe podłoże w małych woreczkach – idealne do przesadzenia kilku roślin.

Epifity należy posadzić do mieszanki, w której przeważa kora, gdyż naturalnie rośliny te porastają korę drzew. Woda ma tylko namoczyć a nie wchłonąć w podłoże.

Begonie i peperomie lubią lekko przepuszczalne podłoże z dodatkiem perlitu czy piasku.

Paprocie najczęściej posadzone są w odpowiednim podłożu, jednak, jeśli chcesz przesadzić powinno się, im zapewnić lekko kwaśne pH. Odwdzięczą się pięknym i bujnym wzrostem.

Monstery, filodendrony, alokazje przesadzamy do Bigosu- potocznie nazywanego podłoża odpowiedniego dla tych gatunków. Jest to mieszanka podłoża uniwersalnego, kory, perlitu oraz włókien kokosowych. Można również dodać żwirek, czy piasek, keramzyt a nawet mech torfowiec (sphagnum).

Reszta roślin nie ma zbyt dużych wymagań, można je posadzić do podłoża uniwersalnego wymieszanego z piaskiem/perlitem. Proporcje będą zależne od użytego podłoża, oraz od tego jak bardzo przepuszczalną chcemy uzyskać mieszankę. Po ściśnięciu w dłoni powinna się rozsypać, wówczas mamy dobrze przepuszczalne podłoże. Często marketowe ziemie są zbyt ciężkie, wtedy trzeba obowiązkowo uzupełnić je wyżej wymienione dodatki.
Nie nawozimy rośliny nowo zakupionej, dopiero po ok. 3 miesiącach po przesadzeniu czy zakupie.

ZNALEZIENIE ODPOWIEDNIEGO MIEJSCA

Sprawdź, w jakich warunkach rośnie naturalnie, jakie preferuje stanowisko. Pooglądaj zdjęcia naturalnego występowania, jakie osiąga rozmiary, poczytaj o wymaganiach rośliny. W e-botanica każda roślina jest szczegółowo opisana. Dodatkowo przy każdym zakupie otrzymasz ulotkę informacyjną dotyczącą pielęgnacji.
Później tą wiedzę przenieś do swojego mieszkania i znajdź miejsce, w którym roślina będzie czuła się najlepiej. Postawienie jej w miejsce, które nam będzie najbardziej odpowiadało a nie roślinie, może zakończyć się słabym wzrostem a nawet śmiercią, dlatego tak istotne jest znalezienie odpowiedniego miejsca.

OBSERWACJA

Jeśli znaleźliśmy odpowiednie miejsce, roślina szybko to pokaże bujnym, mocnym wzrostem. Jeśli coś jej nie odpowiada będzie marna, pędy będą wydłużone. Taki wygląd rośliny mówi nam, że należy poszukać jej nowego miejsca.
Usychające końcówki roślin wskażą, kiedy powietrze jest za suche, a jasne plamy na liściach spowodowane są najczęściej poparzeniem słonecznym.
Nie bójcie się przestawiać rośliny, jeśli tylko zauważysz, że jej źle, poszukaj innego miejsca, w którym będzie się miała lepiej. Należy roślinę pozostawić 2-3 tygodnie w nowej lokalizacji, by sprawdzić, czy w nowym miejscu się zaaklimatyzowała.
Obserwuj również, czy nie pojawiły się szkodniki na liściach, jeśli tylko coś zauważysz od razu działaj.

PYSZNA KAWA W TOWARZYSTWIE NOWEJ ROŚLINY

Już wiecie jak postępować z nową rośliną w domu, to teraz czas na kawę w towarzystwie pięknych roślin.

Po więcej ciekawostek zapraszamy na Facebooka i Instagrama.