W ostatnim czasie Monstera stała się królową wnętrz i obiektem westchnień tysięcy miłośników zieleni. Charakterystyczne olbrzymie, ciemnozielone liście z dziurami stały się motywem popukultury. Znajdziesz je nie tylko w domowej dżungli, ale też jako nadruk na zasłonach, talerzach, ubraniach. Jednak bez wątpienia najlepiej prezentują się na żywo. Dzisiaj zapraszamy na post „Mostera dziurawa- domowa uprawa i pielęgnacja”, podpowiemy w nim co zrobić by monstera miała dziurawe liście i jak najlepiej o nią zadbać.

Monstera Deliciosa w Polsce nazywana jest potocznie monsterą dziurawą. Należy do rodziny obrazkowatych – Araceae. Jest pnączem, które w naturalnych warunkach rośnie w lasach tropikalnych. Dzięki licznym chwytnym korzeniom oplata drzewa. Jest rośliną osiągającą największe rozmiary w naszych domach, jednak w naturalnym środowisku pokazuje jaki z niej gigant, może dorastać nawet do 10 m.

Monstera jest często pożądana przez kolekcjonerów, ze względu na ciekawą blaszkę liściową, na której z wiekiem pojawiają się dziury. W naturalnych warunkach pozwalają one roślinie na dostęp do większej ilości światła, a przy tym chronią roślinę przed zerwaniem podczas ulewnych dreszczów. Prawdziwą królową w naszych domach jest Monstera deliciosa, jednak dzięki mutacją udało się uzyskać wiele ciekawych odmian.

Jak to jest z tymi dziurami?

Często zastanawiacie się, kiedy pojawią się pierwsze liście z dziurami. Otóż młode sadzonki początkowo mają pełne liście o sercowatym kształcie. Z czasem pojawiają się większe liście, z pojedynczymi pęknięciami. Gdy pęknięć jest już znacznie więcej, pojawiają się dziury wewnątrz liścia. Pełne liście na zawsze pozostaną pełne, nie oczekujcie, że pojawią się na nim pęknięcia. Przyjmuje się że, u rośliny rosnącej w odpowiednich warunkach, 4-5 liść powinien mieć już pęknięcia. Nie ma złotej rady na dziurawe liście, jednak odpowiednia pielęgnacja ma ogromne znaczenie.

Korzenie powietrzne

W naturalnym środowisku służą do oplatania drzewa, jak również do pobierania składników odżywczych. W uprawie domowej, również się pojawiają, nie wolno ich obcinać. Możesz je wsadzić do pojemnika z wodą lub pokierować do doniczki. Wtedy cała roślina będzie lepiej się odżywiać, co przełoży się na szybszy wzrost.

monstera deliciosa dziurawa

Pielęgnacja

Często kupując monsterę, w doniczce znajdziemy kilka małych sadzonek, które wyglądają niepozorne. Jednak z czasem, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki, może stać się potworem w naszym domu. Należy pamiętać że monstera jest rośliną trującą. Mimo, że owoce się jadalne, to zwiera związki szczawianu wapnia, które mogą spowodować podrażnienia ciała i błon śluzowych.

Stanowisko

Monstera preferuje stanowisko półcieniste, należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować poparzenie liści. Takie stanowisko sprzyja właściwemu rozwojowi, a co za tym idzie pojawieniu się pękniętych liści. Roślina pokaże nam czy stanowisko jej sprzyja, przy zbyt mocnym słońcu liście będą poparzone. W ciemnym kącie liście będą się wyciągać w stronę światła. Jeśli Monstera ma już dużo liści, ale nadal bez dziur, warto zmienić jej stanowisko na bardziej jasne.

Podlewanie

Podlewamy, gdy ziemia w doniczce jest sucha. Monstera źle znosi zalewanie wodą, może to doprowadzić do złapania choroby grzybowej. Podlewaj Monsterę odstaną wodą, raz na 1-2 tygodnie. Przed podlaniem warto sprawdzić, czy ziemia jest już sucha, czy nadal mokra. Zimą należy ograniczyć podlewanie i unikać stawiania jej obok grzejników.

Czyste liście

Nie unikniemy kurzu na liściach, a zwłaszcza na tak dużych jakie może posiadać monstera. Do pielęgnacji liści nie polecam środków nabłyszczających, gdyż mogą spowodować zatykanie porów rośliny. Lepszym rozwiązaniem jest czyszczenie liści bezpośrednio pod prysznicem. Polewamy liście delikatnym strumieniem w temperaturze pokojowej, unikając młodych, rozwijających liści. Można również użyć wody z dodatkiem naturalnego płyny do naczyń lub olejku neem. Zwilżoną szmatką, delikatnie wycieraj liście od góry, przytrzymując ręką liść od spodu. Zakurzony liść, utrudnia roślinie przeprowadzenie fotosyntezy, jak również pozbycia się nadmiaru wody, dlatego tak ważne jest czyszczenie liści. Brud również jest świetnym środowiskiem dla rozwoju szkodników i chorób. W naturalnych warunkach czyści je wiatr i deszcz, ale w domu to my musimy roślinie w tym pomóc.

Podłoże i przesadzania

Monsterę można uprawiać w zwykłej ziemi, jednak polecamy zastosowanie tzw. bigosu. Jest to mieszanka podłoża uniwersalnego, kory, perlitu oraz włókna kokosowego. Ważne jest by podłoże było przepuszczalne, jednocześnie zapewniało umiarkowaną wilgotność. Młode rośliny przesadza się raz do roku na wiosną, starszym okazom wystarczy wymiana wierzchniej warstwy podłoża. Nowa doniczka powinna być o kilka centymetrów większa niż dotychczasowa. Rośliny zawsze przesadzamy do doniczek z otworem w dnie, i nie można zapomnieć o warstwie drenażu. Przy przesadzaniu warto dać do doniczki palik lub drabinkę, dzięki której Monstera będzie się mogła wspinać, a nam pozwoli na zapanowanie nad jej wyglądem.

Nawożenie

Monsterę należy nawozić nawozem do roślin zielonych, w okresie od marca do sierpnia. Można również zastosować przy przesadzaniu nawóz wolno działający, w formie granulek, które miesza się z podłożem. Składniki będą uwalniane stopniowo przez cały sezon.

Jak rozmnożyć Monsterę?

Najprostszą metodą rozmnażania jest ukorzenianie w wodzie lub podłożu sadzonek wierzchołkowych, które powinny posiadać korzeń powietrzny (odcinamy pod węzłem). Podczas ukorzeniania trzeba zapewnić podwyższoną temperaturą, ok. 23-26 stopni. Inną metodą są odkłady powietrze, jednak jest to trudniejszy sposób. Na kilkuletnim pędzie należy wykonać nacięcie, na które nakłada się ziemię, a następnie zabezpieczamy folią. W Momocie, gdy roślina wytworzy korzeń, możemy oddzielić ją od rośliny matecznej.

Monstera to imponująca roślina, mało wymagająca, która zachwyci nie jedną osobę. Posiadasz już w swojej kolekcji? A może dopiero planujesz zakup tej ciekawej rośliny? Mamy nadzieję że nasz post pomoże ci w odpowiedniej pielęgnacji, a twoja Monstera odwdzięczy się pięknymi liśćmi z dziurami. Znajdziecie ją w naszym sklepie, o TUTAJ.

Znajdziesz nas również na Facebooku i Instagramie