Wiele roślin doniczkowych nie sprawia większych problemów w uprawie, o ile zapewnimy im dobre warunki i prawidłową pielęgnacją. Niestety z pielęgnacją bywa różnie… Wiele razy zapewne doprowadziliście do śmierci swojej rośliny. Dlatego w dzisiejszym poście podpowiadamy, jakie są najczęstsze błędy w uprawie roślin doniczkowych.
Przede wszystkim należy pamiętać, że pochodzą one z różnych części świata i żyją w specyficznych warunkach, które bywają trudne do zapewniania w zaciszu domowym. Nasza niewiedza jest jednym z częstszych powodów zamierania roślin. Jednak, jeśli tylko zapewnimy im minimalne wymagania odwdzięcza się bujnym wzrostem. Największym wrogiem w uprawie jest nasza nadgorliwość i brak systematyczności.

Światło

Większość roślin lubi dużą ilość światła, nieliczne bezpośrednie nasłonecznienie (sukulenty), najmniej roślin znosi zacienienie (np. skrzydłokwiat). Należy sprawdzić, jakie oświetlenie jest optymalne dla danego gatunku. Światłolubne rośliny lepiej ustawić w rozproszonym świetle, gdyż pełne słońce może spowodować poparzenie. Rośliny lubiące cień, nie będą dobrze rosły w słońcu, dlatego tak ważna jest znajomość posiadanych kwiatów.

Podłoże uniwersalne

Podłoże

Nie każda roślina jest w stanie rosnąć w ziemi uniwersalnej.Niektóre wymagają specjalnego podłoża dobranego do danego gatunku. Warto pamiętać, by ziemia nie była zbyt zbita, ponieważ rośliny potrzebują zarówno wodę jak i powietrze. Ziemię uniwersalną można zmieszać z piaskiem, spowoduje to nieco rozluźnienie struktury podłoża.

Higrometr

Podlewanie

Często kierujecie się zasadą im więcej wody, tym lepiej. Jednak jest to błędna zasada, która może doprowadzić do gnicia korzeni, gubienia liści i ostatecznie do zamierania rośliny. O ile przesuszone rośliny można łatwo zregenerować, o tyle rośliny przelane często są nie do odratowania. Podobnie jest z zbyt rzadkim podlewaniem. Mało jest gatunków, które znoszą okresową suszę, dlatego ważne jest znalezienie optimum nawadniania dla każdej rośliny. Jeśli podlewanie sprawia Wam ogromny kłopot, zawsze można spróbować podlewania z higrometrem.

Nawożenie

Najczęściej dostarczamy roślinom azot, by silniej rosły, potas, by lepiej się krzewiły oraz fosfor dla bujniejszego kwitnienia i wzrostu korzeni. Większość roślin wymaga nawożenia tylko w okresie wzrostu, czyli od marca do września/października. Najczęstszym popełnianym błędem jest zbyt duża dawka nawozu, która doprowadza do zasolenia podłoża, dlatego lepiej nawozić oszczędniej.

Przestawianie roślin

Większość roślin jest bardzo wrażliwa na przestawianie a nawet obracanie. Rośliny przyzwyczajają się do danego miejsca i panujących w nim warunków. Zmianę położenia może spowodować utratę liści u niektórych gatunków. Jeśli jesteśmy zmuszeni do zmiany miejsca naszym roślinom, dajmy im czas na ponowne zaaklimatyzowanie. W tym czasie mogą być one bardziej wybredne, więc uważajcie z podlewaniem, by im nie zaszkodzić.

Mała wilgotność powietrza

Jest to najczęstszy problem w uprawie roślin doniczkowych, w okresie zimowym, gdy ogrzewamy nasze mieszkania. Wilgotność powietrza spada wtedy aż o 20-30 % a niekiedy nawet o 40%. W rezultacie rośliny marnieją, gubią liście i są bardziej podatne na atak szkodników. Jeśli nie jesteście w stanie zapewnić wysokiej wilgotności powietrza, warto wybrać okazy mniej wymagające. Takie, które poradzą sobie w naszych warunkach domowych, bądź warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Zły dobór doniczki

Rośliny należy przesadzać dopiero wtedy, gdy ewidentnie nie mieszczą się w doniczce. Zwykle zabieg ten wykonuje się, co kilka lat. Przesadzamy do doniczki o rozmiar większej, by roślina łatwiej mogła się zaaklimatyzować, a jej wzrost nie był mocno zahamowany.

Jakie są Wasze najczęstsze błędy w uprawie roślin doniczkowych? Więcej ciekawostek znajdziecie na naszym Facebooku i Instagramie.